6 tipů, které zachrání vaši dovolenou ještě před odjezdem

Praha

10. října 2018

5 minut

Ten pocit, když vystoupíte z auta, letadla, vlaku, autobusu, taxíku, tuktuku nebo sněžného skútru… a jste tam. Na dovolené!

Aby vám ten slastný pocit úlevy a pohody nic nenarušilo, máme pro vás seznam tipů, jak se připravit, aby odjezd, dovolená i návrat proběhly bez problému. Ať už míříte za teplem nebo za vzrušující jízdou bílými svahy. A stres? Ten klidně nechte doma.

Když Češi jedou na dovolenou, těší se nejvíc na odpočinek, klid, pohodu a moře, uvádí reprezentativní průzkum agentury Kantar pro Českou spořitelnu. Svůj volný čas ale rádi využívají i aktivně – podle zástupců celé řady aplských cestovních agentur jsou vyhlášení jako dobří lyžaři. Mají však také celou řadu obav – od stresu z balení až po strach z nemoci nebo úrazu a následné návštěvy lékaře v zahraničí. Takže, co s tím?

1. Pozor, aby váš výlet neskončil už na hranicích

Včas si zkontrolujte platnost cestovních dokladů – pasu nebo občanky, pokud cestujete do zemí v Schengenském prostoru. Počítejte také s tím, že pro vstup do cizí země i vydání víz by měla platnost dokladu přesahovat dobu vašeho pobytu minimálně o šest měsíců. Zjistili jste, že potřebujete nový cestovní pas? Standardní doba vydání je 30 dní, zrychleně můžete platný pas získat ve dvou lhůtách. Do 5 pracovních dnů, a dokonce i do 24 hodin. Bude to ale něco stát – za pětidenní vydání 3000 Kč, za vydání do 24 hodin 6000 Kč.

"Platnost dokladu přesahovat dobu vašeho pobytu minimálně o šest měsíců."

Věděli jste, že...

George vám platnost dokladů pohlídá sám.

2. Myslete na zdraví

Úrazu ani nemoci sice předem nezabráníte, kvalitní cestovní pojištění vám však takovou situaci hodně ulehčí. Vybírejte hlavně podle výše krytí a zkontrolujte, na co všechno se pojistka vztahuje. V době, kdy budete během cestování řešit bolest zubů, otravu jídlem nebo nohu zlomenou při lyžování, totiž už bude na uzavření cestovního pojištění příliš pozdě. Akutní lékařské ošetření vám poskytnuto bude, účet za něj ale zaplatíte sami.

Místo zařizování pojistky na každou cestu zvlášť si můžete pořídit celoroční cestovní pojištění ke svému bankovnímu účtu u České spořitelny

Díky tomu budete mít před dovolenou o starost míň. Za 45 Kč měsíčně pro sebe nebo za 80 Kč pro celou rodinu.

3. Nebuďte lákadlem pro zloděje

Peníze v místní měně se vám budou hodit, není ale třeba mít rozpočet na celou dovolenou v hotovosti u sebe, zbytečně by vás to stresovalo. Pokud se zrovna nechystáte letět na výlet do džungle, na polární kruh nebo do Země Nezemě, můžete i v zahraničí bez problému platit kartou a vybírat peníze podle směnného kurzu vaší banky. Dopředu si stačí vyměnit jen menší částku, abyste hned po příjezdu nemuseli hledat nejbližší bankomat.

"„Kartou můžete platit bez problému i v zahraničí.“"

4. Plaťte jako místní

Pravidlo platby kartou v cizině zní: Nikdy nepřijímejte nabídku platby v českých korunách. Peníze se vám pak totiž přepočítají podle směnného kurzu obchodníka, který není skoro nikdy výhodný. Stejným pravidlem se řiďte i při výběru z bankomatů – pokaždé vybírejte v místní měně. Tedy ve Švýcarsku ve francích a na Islandu v islandských korunách, i když vám bankomat může nabízet i jiné mezinárodní cizí měny, jako je třeba euro. Takový výběr se však nevyplatí, protože byste zaplatili konverzní poplatek rovnou dvakrát.

Pořiďte si zvýhodněný balíček pro výběry z bankomatů za 25 Kč měsíčně

Díky němu můžete mít výběry v zahraničí z bankomatů Erste Group zdarma. U všech ostatních pak za zvýhodněnou cenu 40 Kč.

5. Karta jako zadní vrátka

Při cestování se vždycky hodí mít rezervu, a nemusí to být nutně vaše vlastní zdroje, stačí kreditní karta. Tam máte dodatečné peníze z banky vždycky po ruce. Kreditky je také obvykle zapotřebí při půjčení auta a někdy i při rezervaci ubytování v hotelu. Přijde vhod, když musíte na místě zaplatit účet za ošetření, případně nouzově přebukovat letenku, pokud vám náhodou uletí letadlo. Ušetří vám zkrátka starosti ve spoustě situací během vašeho výletu.

Mohlo by vás zajímat

6. Aby doma bylo pořád nejlépe

Aneb není nad šťastný návrat. Můžete mu jít trochu naproti, stačí pár jednoduchých opatření: Před odchodem z bytu zavřete vodu a plyn, stáhněte topení na minimum, vytáhněte ze zásuvek citlivé spotřebiče, zavřete okna, abyste si domů nepozvali zloděje ani vítr, sníh nebo déšť, a svěřte někomu zodpovědnému svoje květiny. Pak už jen vynést odpad, vše zkontrolovat, zamknout a… jste (skoro) na dovolené.

Tak šťastnou cestu a pozdravujte v cílové destinaci!

Pokračujte dále