5 věcí, na které se šetřilo v devadesátkách

Bublina

16. 11. 2017

Devadesátá léta… Co nejmrkvovější mrkváče, holky s culíkem na straně a hodně vysoko, kluci s účesem „na jardu“ (členové jágrtýmu). Vypadali jsme děsně, ale měli jsme krásné sny. Prasátko polykalo mince, a když mělo plné břicho, jelo se třeba do Itálie.

K moři do Bibione

Cesta busem na noc. Zkroucení na sedadle v barevné šusťákové soupravě jsme marně čekali na spánek. Obsah zavazadla: paštiky, zatavené uzeniny, sušenky, někdy i pivo v PETkách. U moře se utrácelo jen za zmrzlinu.

V zimě do Jizerek

Plastový pekáč vlastnil každý – ty lepší měly i brzdy! Pořádně jste zabrali a byly v … No prostě nebyly. Jistila to závěj mokrého sněhu. Oteplováky se až do rána sušily na rezavém tělese ústředního topení v horské chatě.

Na co se šetřilo

Záhada magnetické tabulky

Patřila ke standardnímu vybavení dětského pokoje, ale bavila i starší ročníky. Kroutili jsme knoflíky a na „displeji“ se objevovaly čáry. Vodorovné nebo svislé. Skuteční mistři dokázali vytvořit i roztřesené křivky.

Fandové stolního hokeje

Placatí minihokejisté bruslili na ledě z překližky a točili se jak na obrtlíku. Mydlili hokejkou do puku podle toho, jak měl člověk ohebná zápěstí při práci s kovovými táhly. Málem jsme si je vykloubili. „Góóól!“

Tetris, to byl hit

Na černobílém displeji se objevovaly shluky kostiček a padaly dolů. Kdo je dokázal pomocí tlačítek správně otočit a umístit, než zmizely do nenávratna, byl king. Tóny elektronické tetrisové odrhovačky zní vyznavačům první „digihry“ v uších ještě teď.

Fakt, že jo

Dnes šetříme na docela jiné věci: šnorchlování na Havaji, snowboardování v Alpách, nový IPad, zájezd na zápas New York Rangers nebo Playstation. Pravda, dnešní touhy jsou o něco nákladnější než ty z devadesátých let. Na druhou stranu dnes existují finanční nástroje, které nás k nim dovedou. Sice ne hned, ale určitě v rozumném časovém horizontu. I malá částka investovaná každý měsíc vede k báječným zážitkům. Fakt, že jo. Chcete vědět víc? Více na pravidelneinvestovani.cz.

Mohlo by vás zajímat