4 tipy jak bezbolestně vytvořit finanční rezervu

pokladnička pro finanční rezervu

30. 1. 2017

„Život je jen náhoda. Jednou jsi dole, jindy nahoře,“ zpívá Jan Werich. A taky má pravdu. Všichni jsme si zažili nějaké to těžké období. Někdy je to doba, kdy máme prostě hluboko do kapsy. Těmto situacím se ale dá tak trochu vyhnout, nebo je alespoň zmírnit.

Něco na teď a trochu na potom

Začneme rovnou otázkou na tělo: Odkládáte si něco na „horší časy“? A víte, kolik by to „něco“ mělo být? A víte jak na to?

Pokud je vaše odpověď NE, tak čtěte dál.

Co jsou ty nejběžnější situace, na které je nutné dávat něco stranou? Nová pračka nebo oprava stávající. Lednička, fén nebo televize. Všechno má svoji životnost. Jednou to prostě přijde. Rozbije se auto, vytopí se byt nebo přijdete o práci. Jednoduše obyčejný život.

Jestli nad problémem mávnete rukou jako nad malicherným, anebo se z něj stane nevyřešitelná katastrofa, to záleží jen na vás. Přitom nejde o nic složitého, stačí si po nějakou dobu odkládat část vydělaných peněz stranou. Když přijde pohroma, tak vy jste v suchu. Máte totiž po ruce peníze, které jste si právě na ni našetřili. Vtip je v tom, zařadit „odkládání stranou“ do běžné životní rutiny a vymyslet celý systém tak, aby ty peníze, které si dáte stranou, vám nijak extra nechyběly.

Kolik peněz na jednu krizi

V první řadě potřebujete vědět, kolik peněz našetřit, abyste se dokázali poprat s téměř každým problémem. Teď si držte klobouky. Optimální záloha je minimálně 6x tolik, co vyděláte za měsíc. V ideálním případě pak dvanáctinásobek vaší výplaty. Ano, je to tak. V záloze byste měli mít až jeden roční plat.

To je spousta peněz!

Ano! A teď si představte, že je všechny najednou potřebujete. Ze dne na den. Takže pravý čas, kdy začít šetřit, je už u této výplaty.

4 tipy jak vytvořit finanční rezervu

Tip 1: odkládejte každý měsíc stranou stejnou částku. Hned po zaplacení složenek. Ideálně 10 % vaší výplaty. Pokud to nejde, tak ale opravdu alespoň něco. I kdyby to měla byt jen stovka.

Tip 2: odkládejte stranou částku podle toho, kolik jste utratili. Udělali jste si radost novými botami? Koupili jste si čokoládu? Tak dejte stranou 20 % z toho, co jste zaplatili. Zdá se vám, že jsou to samé drobnosti a odkládat 20 % z utracené částky nestojí za to? Za rok budete hodně překvapení. Konec konců přesně na tomto principu stojí celá naše daňová soustava.

Tip 3: odkládejte každý měsíc stranou to, co jste si cíleně nekoupili. Kupříkladu jste měli jít s přáteli do čajovny a místo toho jste se potkali doma? Ušetřili jste 60 Kč. Šup s tím do „prasátka“.

Tip 4: tohle by chtěl každý. Dnes přijde výplata a na účtu je pozitivní zůstatek? Tak šup s ním stranou, ať začínáte znovu od začátku a vyšší částka na účtu vás zbytečně nevábí k neplánovanému utrácení.

Keramické prasátko je moc hipster

Peníze si už dáváte stranou? Bezvadné! Teď jen přemýšlíte, kam s nimi – Zašít do matrace, zakopat na zahradu, schovat do dutého stromu v lese? Co určitě chcete, je mít peníze stále při ruce. Ať vás nikdy nic nepřekvapí.

Doporučujeme založit spořící obálky. Obálku si pojmenujete podle toho, na co spoříte. Pak si nastavíte automatické pravidlo pro úsporu a už jen sledujete, jak se váš cíl naplňuje. Obálky můžete vytvořit i digitálně, a to přímo na svém účtu. Tam jsou navíc úročeny lepší sazbou než na běžném účtu, stejnou jako na účtu spořícím. Návod, jak obálky vytvoříte, najdete tady.

Spořící obálka

Když já šetřím na PlayStation. A v létě chci na Kanáry!
Dokud nemáte našetřenou rezervu, zbytečně neutrácejte. Pokud totiž přijdou špatné časy a nachytají vás nepřipravené, budete litovat každé ptákoviny (pardon), kterou jste si na úkor šetření koupili.

Mohlo by vás zajímat