10 + 3 tipy, jak se neztratit ve vyhledávání

Vyhledávání na internetu

16. října 2018

5 minut

Život je prý hledání. A aby to hledání – přinejmenším na internetu – netrvalo věčně, může se hodit pár vyhledávacích triků. Pomohou vám najít každou informaci snadno a rychle, abyste pak mohli vyhledávat také jiné zážitky. Třeba i offline.

Většina lidí na světě už nehledá, ale googluje – podle dat statistického portálu Statista.com se podíl Googlu na globálním trhu vyhledávačů pohybuje mezi 80 a 90 procenty. Server Tyinternety, který informuje o dění online, technologiích a startupech, píše, že v Česku přibližně třetina obyvatel zůstává věrná domácímu Seznamu. Což nutí velkou globální konkurenci, aby se snažila, a Česká republika je díky tomu jedním z prvních trhů, kde se zavádějí nové funkce a vychytávky.

Přinášíme přehled nových i starých triků, jež vám usnadní pokročilé vyhledávání na internetu:

1) Uvozujte

Pokud hledáte konkrétní frázi, dejte ji do uvozovek. Získáte výsledky obsahující pouze hledaná slova v zadaném tvaru a pořadí a zbavíte se všech ostatních variant a kombinací, jimiž byste se jinak museli brodit.

2) Když nevíte, pomozte si hvězdičkou

Při vyhledávání konkrétní fráze (v již zmíněných uvozovkách) můžete slovo, na něž si nevzpomínáte nebo u kterého chcete znát jeho variace, nahradit hvězdičkou. Klasickým příkladem může být písnička, u níž si vzpomenete jen na část textu nebo názvu. Takže když zadáte „If I had a * money“, dostanete písničku Money, Money, Money od Abby, kterou pravděpodobně hledáte, a nikoli nabídku výhodné půjčky.

Funguje to i pro hledání možných variací jednoho tvrzení. Zeptáte se „voda je hustší než *“ a dozvíte se, že voda je hustší než vakuum i vzduch, že oceánská voda je vždy hustší než ta sladká a že studená voda je obecně hustší než voda teplá. A spoustu dalších informací o tom, jak je voda hustá.

3) Spočítejte si to hned

Když do vyhledávače napíšete matematický příklad, třeba 80 – 20, hned vám na obrazovce vyskočí správný výsledek. I s kalkulačkou.

4) Vždycky v aktuálním kurzu

Stačí zadat výši částky v dané měně a určit, do jaké měny ji chcete převést. Například zadáte 800 korun na eura a rovnou vidíte 800 českých korun = 31, 0987 eur, tedy výpočet podle kurzu platného v daný den. A žádné strachy, Google počítá se všemi měnami.

5) Hledejte rovnou na konkrétním webu

Pokud víte, že vás zajímají výsledky pouze z jednoho webu, například chcete vidět články zmiňující kapesné na blogu České spořitelny, napíšete to takto: site:csas.cz kapesné.

6) Zbavte se nechtěných výsledků

Pokud chcete z vyhledávání vyřadit určitá slova, stačí před ně napsat znaménko minus. Zkuste třeba nejdříve do Googlu vyhledání zadat klíčové slovo kobylka a poté kobylka –hmyz a také -hmyzu (kvůli českému skloňování) a uvidíte rozdíl.

7) Obrázek vydá za tisíc slov

Google z pouhé fotografie zjistí, kde byla pořízena (tedy pokud má vyhledávač z onoho místa k dispozici dostatečné množství fotografií) a zda existuje i v jiných velikostech. Vyhledávání podle obrázků také umí najít takové obrázky, které jsou námi nahrané fotce podobné – tedy jakási vizuální synonyma. Fotku do vyhledávače nahrajete přes ikonu fotoaparátu (objeví se, jakmile se v Googlu přepnete do vyhledávání obrázků).

8) Filtrujte! A ne jen kávu

Pod tlačítkem Nastavení (na obrazovce Google zcela vpravo dole) najdete Rozšířené vyhledávání, kde můžete filtrovat výsledky podle jazyka, zeměpisné oblasti nebo data.

9) Nechte si to definovat

Potřebujete vědět, co znamená určitý termín, zkratka nebo slang? Začněte dotaz slovem „define“ a hned v prvním výsledku se dostanete k slovníkové definici daného výrazu.

10) Zalistujte v historii

Služba Google Newspaper Archives nabízí možnost prohlížení článků v archivu až tři sta let starých naskenovaných výtisků novin z různých částí světa. A i když nové tituly od roku 2011 nepřibývají, a některé dokonce kvůli ochraně autorských práv musely být ze stránky odstraněny, jde o zajímavou možnost, jak se vrátit zpátky v čase.

3 tipy, jak hledat v Georgi

Pro zobrazení těch nejlepších výsledků používá George fulltextové vyhledávání. Poradíme vám pár triků, které vám hledání ještě usnadní:

 1. Časové rozmezí:
  Chcete zobrazit platby provedené v určitém měsíci? Pak můžete zadat třeba jen „červen 2018“ a prohlédnout si výsledky. Vyhledávat můžete také výrazy jako kvartál, včera, Vánoce nebo loni.
 2. Hledejte podle kategorií:
  Rádi byste věděli, kolik peněz jste utratili za potraviny nebo třeba za auto? Pak využijte možnost vyhledávat podle kategorií; díky ní budete mít své výdaje pod kontrolou.
 3. Přibližná částka:
  Nepamatujete si přesnou výši platby, kterou hledáte? Nevadí. Můžete zadat přibližnou sumu, třeba 1500 Kč, a George vám zobrazí všechny transakce v rozsahu ± 10 %, tj. od 1650 Kč do 1450 Kč.
   
Vyhledávání v Georgi

Pokračujte dále