Prvobydlení: cesta z mamahotelu

Prvobydlení

13. května 2019

8 minut

Vlastní bydlení je cíl, ke kterému směřuje většina mladých lidí. Co nejdřív chtějí zmizet z mamahotelu, ale kvůli současným podmínkám na realitním trhu se tenhle sen začal mnohým vzdalovat. S obavou sledují stoupající ceny nemovitostí a příjemné není ani opatření České národní banky, které zpřísnilo pravidla pro poskytování hypoték.

Co se vlastně změnilo

Jde o to, že banky nyní poskytují hypotéky převážně jen na osmdesát procent ceny nemovitosti, tedy s 80% LTV. Zbývajících dvacet procent musí žadatel o úvěr pokrýt z vlastních úspor. Pro příklad: pokud stojí byt pět milionů, a to je v Praze a dalších velkých českých městech běžná cena, úspory potřebné pro získání hypotéky činí milion korun!

Hypotéka pro mladé

Současná pravidla nám dovolují, abychom svým klientům poskytli i hypotéky, kdy úvěr dosáhne celých devadesáti procent hodnoty nemovitosti a žadateli stačí naspořit jen deset procent z ceny. Když se vrátíme k uvedenému příkladu: při hypotečním úvěru na byt za pět milionů stačí, aby žadatel uhradil ze svého pět set tisíc. Speciální nabídkou „Prvobydlení“ chceme podpořit především mladé lidi na cestě k jejich prvnímu bytu v osobním či družstevním vlastnictví. Pokud nejsou majiteli žádné jiné nemovitosti, mohou na něj získat úvěr ve výši 90 % jeho hodnoty a z úspor uhradit jen 10 %. Výše úvěru může dosáhnout až 5 milionů korun, navíc za atraktivní úrokovou sazbu.

Co znamená 90% LTV

Tajemná trojice písmen je zkratkou anglického výrazu „Loan To Value“, který se do češtiny překládá jako „částka proti hodnotě“, což také není příliš srozumitelné. Zjednodušeně řečeno – jedná se o poměr hypotečního úvěru a vlastních prostředků žadatele. Člověku, který žádá o hypotéku, tedy v případě 90% LTV stačí naspořit jen 10 % z ceny nemovitosti a celých 90 % mu půjčí banka.

Mohlo by vás zajímat

Co je Prvobydlení?

Jedná se o speciální nabídku hypotéky, kterou chceme podpořit především mladé lidi na cestě k jejich prvnímu bytu. Pokud nevlastníte žádnou jinou nemovitost, můžete na svůj první byt, a to i družstevní, získat úvěr ve výši 90 % jeho ceny a z úspor uhradíte jen 10 %. Za těchto podmínek vám však půjčíme pouze na byt, v němž budete žít. Rekreační apartmán na Šumavě nebo garsonku určenou na pronájem s Prvobydlením tedy nepořídíte. Maximální výše úvěru je 5 milionů korun. S hypotékou Prvobydlení máte nárok také na výhodné úrokové sazby i fixaci.

Pár zajímavých čísel kolem bydlení pro mladé v ČR

Jste na startu samostatného života a přemýšlíte, jakým způsobem vyřešit bydlení? Jak jsou na tom jiní mladí lidé v podobné situaci, dokumentují následující údaje.

  • Jako hlavní bariéru při žádosti o hypotéku vnímají mladí (41 %) nedostatek vlastních financí.
  • Hypoteční úvěr má zhruba pouze třetina mladých (38,8 %).
  • Ve vlastní nemovitosti žije jeden ze tří mladých Čechů (33,3 %), v nájemním bydlení takřka polovina (47,5 %) a u rodičů pětina respondentů (19,3 %).
  • Za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5 000–10 000 Kč, což představuje zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu (20 000–40 000 Kč).
  • Více než tři čtvrtiny mladých (78,8 %), kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce v budoucnu požádat o hypoteční úvěr.

Zdroj: výzkum agentury Ipsos pro Českou spořitelnu, 840 respondentů ve věku 26–36 let.
 

Pokračujte dále