První bydlení cesta z mamahotelu

Prvobydlení

29. dubna 2022

8 minut

Vlastní bydlení je cíl, ke kterému směřuje většina mladých lidí. Co nejdřív chtějí zmizet z mamahotelu, ale kvůli současným podmínkám na realitním trhu se tenhle sen začal mnohým vzdalovat. S obavou sledují stoupající ceny nemovitostí a příjemné není ani zákonné opatření České národní banky, které zpřísnilo pravidla pro poskytování hypoték.

Co je vlastní bydlení pro mladé ?

Jedná se o speciální nabídku hypotéky, kterou chceme podpořit především mladé lidi (mladší 36 let) na cestě k jejich vlastnímu bydlení. Na svůj dům či byt a to i družstevní, mohou získat úvěr ve výši 90% jeho ceny a z úspor, tak uhradí jen 10 %. Navíc se slevou z úrokové sazby ve výši -0,3%.

Co je vlastní bydlení pro mladé ?

Jedná se o speciální nabídku hypotéky, kterou chceme podpořit především mladé lidi (mladší 36 let) na cestě k jejich vlastnímu bydlení. Na svůj dům či byt a to i družstevní, mohou získat úvěr ve výši 90% jeho ceny a z úspor, tak uhradí jen 10 %. Navíc se slevou z úrokové sazby ve výši -0,3%.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Co se vlastně změnilo

Jde o to, že banky nyní poskytují hypotéky převážně jen na osmdesát procent ceny nemovitosti, tedy s 80% LTV. Zbývajících dvacet procent musí žadatel o úvěr pokrýt z vlastních úspor. Pro příklad: pokud stojí byt pět milionů, a to je v Praze a dalších velkých českých městech běžná cena, úspory potřebné pro získání hypotéky činí milion korun! Alternativou pro některé žadatele sice může být jiná zástava (například byt rodičů) a v takovém případě nejsou vlastní úspory potřeba. Ale takovou výhodu nemá každý.   

Hypotéka pro mladé

Současná zákonná pravidla nám dovolují, abychom svým klientům poskytli i hypotéky, kdy úvěr dosáhne celých devadesáti procent hodnoty nemovitosti a žadateli stačí naspořit jen deset procent z ceny. Když se vrátíme k uvedenému příkladu: při hypotečním úvěru na byt za pět milionů stačí, aby žadatel uhradil ze svého pět set tisíc. Speciální nabídkou  chceme podpořit mladé lidi na cestě k jejich vlastnímu bytu, nebo domu. Pokud jsou žadatelé mladší než 36 let tak mohou získat úvěr ve výši 90 % jeho hodnoty a z úspor uhradit jen 10 %. Navíc takovou hypotéku dostanou se slevou -0,3 %, tedy za standardní úrokovou sazbu která není zvýšená kvůli vyššímu LTV.

Co znamená 90% LTV

Tajemná trojice písmen je zkratkou anglického výrazu „Loan To Value“, který se do češtiny překládá jako „částka proti hodnotě“, což také není příliš srozumitelné. Zjednodušeně řečeno – jedná se o poměr hypotečního úvěru a hodnoty zástavy. Člověku, který žádá o hypotéku a do zástavy nemůže dát jinou nemovitost než tu, kterou právě pořizuje stačí naspořit jen 10 % z ceny nemovitosti a celých 90 % mu půjčí banka.

Mohlo by vás zajímat

Pár zajímavých čísel kolem bydlení pro mladé v ČR

Jste na startu samostatného života a přemýšlíte, jakým způsobem vyřešit bydlení? Jak jsou na tom jiní mladí lidé v podobné situaci, dokumentují následující údaje.

  • Jako hlavní bariéru při žádosti o hypotéku vnímají mladí (41 %) nedostatek vlastních financí.
  • Hypoteční úvěr má zhruba pouze třetina mladých (38,8 %).
  • Ve vlastní nemovitosti žije jeden ze tří mladých Čechů (33,3 %), v nájemním bydlení takřka polovina (47,5 %) a u rodičů pětina respondentů (19,3 %).
  • Za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5 000–10 000 Kč, což představuje zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu (20 000–40 000 Kč).
  • Více než tři čtvrtiny mladých (78,8 %), kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce v budoucnu požádat o hypoteční úvěr.

Zdroj: výzkum agentury Ipsos pro Českou spořitelnu, 840 respondentů ve věku 26–36 let.
 

Pokračujte dále