Prohlídka nemovitosti na hypotéku: 4 + 1 otázka, na kterou se zeptat

Na co si dát pozor při koupi bytu či domu?

1. listopadu 2021

6 minut

Den D se blíží. S prodejcem jste domluvení na první prohlídku vašeho vysněného bydlení. V hlavě už si střádáte plány, kde bude ložnice a kde budoucí pokojíček pro děti. Vraťte se ale ještě na chvilku na zem a připravte si seznam otázek, na které se musíte zeptat.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Ať už kupujete byt, či dům, uvažujte racionálně. Nedělejte ukvapené závěry a důkladně si vše promyslete a hlavně pročtěte. Nepodlehejte stresu z toho, že je za vámi dalších xy zájemců (což je mimochodem oblíbená finta realitních makléřů), vyhnete se tak tomu, že koupíte zajíce v pytli. Uvědomte si, že děláte rozhodnutí, které ovlivní celý váš život. Před podepsáním kupní smlouvy proto proveďte důkladnou analýzu jak nemovitosti, tak i prodávajícího.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Je tohle prostředí, ve kterém chci bydlet?

Prozkoumejte danou lokalitu na internetu, následně i na živo. Je v blízkosti nemovitosti obchod, restaurace, MHD a nebo školka a škola? Teď vám sice nevadí dojíždět do obchodu 20 minut, ale za pár let už pro vás může být otravné jezdit tak daleko.

 

Je v blízkosti vodní plocha? V létě si užijete spoustu vodní zábavy, ale nezapomínejte i na povoďnové oblasti. Na webu povodňového portálu si lehce ověříte, zda jste v případě povodní v suchu. Spolu s tím si na portálu územního plánu zjistěte, jaká stavební budoucnost vás v dané lokalitě čeká. Třeba tam vykoukne plánovaná stavba dálnice, už dříve zmíněné čističky odpadních vod nebo obrovský developerský projekt.

Mohlo by vás zajímat

A jak je na tom právní stav bytu?

Ověřte si i právní stav nemovitosti. To, zdali má smysl na prohlídku vůbec jezdit, si ověříte přes aplikaci nahlížení v katastru nemovitostí v listě vlastnictví (LV). V katastru nemovitostí najdete zdarma informace o vlastníkovi a nemovitosti i to, jestli není nemovitost zatížená věcným břemenem (třeba nová babička a její právo na bydlení), případně další omezení vlastnického práva. Ověřte si, zda sedí jméno vlastníka a zda se opravdu jedná o bytový prostor. Dále se zaměřte na věcné břemeno a neopomeňte mrknout i na to, jak stávající majitel nabyl danou nemovitost.

V nahlížení do katastru nemovitostí se však dozvíte jen základní údaje. Za úplný výpis z katastru nemovitostí si musíte připlatit dle ceníku. Jsou to však minimální výdaje, které se opravdu vyplatí.

Vyplatí se certifikovaný inspektor nemovitostí?

Nebojte se investovat peníze do odborníků, kteří vám mohou uchránit peněženku před nečekanými výdaji. Inspektor nemovitostí odhalí poruchy a vady, které vy jako laik nemáte šanci prohlédnout.

Zjistí, v jakém stavu je statika celé budovy, zdali je nemovitost dobře zateplená a nehrozí únik tepla nebo vznik plísní z důvodů vlhkosti, prověří všechna technická zařízení (kotel, čerpadlo atd.). A podívá se i na to, jestli je podlaha opravdu rovná, stěny nejsou křivé a zda jsou v pořádku rozvody elektrické sítě.

Taková prohlídka nemovitosti v doprovodu certifikovaného inspektora vás vyjde v řádech tisíců, cena se vždy odvíjí od toho, jak o velkou nemovitost se jedná. Investice do odborné kontroly se vyplatí, vyhnete se tak budoucím soudním tahanicím s bývalým majitelem.

Tip: I nově postavený byt developerem může mít skryté vady. Pokud máte pochybnosti, raději prohlídku absolvujte s inspektorem nemovitosti. Vždy si první ověřte i samotného developera. S našimi developerskými projekty, které financujeme, vám nic takového nehrozí. Vybíráme za vás ty nejlepší lokality a jsme schopni vám na tyto nemovitosti zajistit výhodnější hypotéku.

Jaké další finanční náklady na nás kromě hypotéky čekají?

Abyste měli představu o nákladech na energie, poproste majitele o vyúčtování služeb – elektřiny, vody a plynu. Pokud se ucházíte o byt, ověřte si i to, zda musíte přispívat do fondu oprav v rámci společenství jednotek vlastníků. U správce domu si pak vyžádejte výši poplatků, a zdali na bytové jednotce, o kterou máte zájem, neváznou dluhy. V případě prodeje se tyto dluhy totiž automaticky převádějí na vás.

Poplatky, na které se poptejte:

  • Náklady na energie (elektřina a plyn)
  • Vodné a stočné
  • Poplatky za připojení k internetu
  • Svoz odpadu a příspěvky do fondu oprav

Rezervační smlouva, fakt ji musíme hned podepsat?

Vypadá to, že se vám nemovitost líbí a splňuje vše, co potřebujete? Na scénu přichází rezervační smlouva. Pokud jednáte spolu s prodejcem i s realitním makléřem, žádejte vždy o trojstrannou rezervační smlouvu. Bude se týkat vás jako kupujícího, realitní společnosti jako zprostředkovatele a majitele jako prodávajícího. Předtím, než rezervační smlouvu podepíšete, si ji důkladně přečtěte a doptejte se na vše, čemu nerozumíte.

Tip: Nebojte se i oslovit advokáta, který vám při koupi bytu může pomoct. Advokát prověří i smlouvu o prodeji, vyhnete se možným sporům a nesrovnalostem a ověří za vás i další právní náležitosti okolo koupi nemovitosti. (Projde katastr nemovitostí, zjistí stav SVJ, nahledne do archivu stavebního úřadu i budoucnosti územního plánu a v neposlední řadě funguje jako úschova – peníze se prodávajícímu zaplatí až potom, co se vaše vlastníctví zapíše do katastru nemovitostí.)

Buďte si jisti, že se vám díky službám advokáta bude v noci klidně spát, protože neznalost zákona neomlouvá. Dobrý advokát ušetří i čas, kterým byste strávili nad studiem smluv a obíháním úřadů. Tato služba vás vyjde v řádech tisiců až desetitisíců, což je vzhledem k ceně nemovitosti minimální částka. Vyhledejte si advokáta přes seznam advokátů a koncipientů.

Víte, že u České spořitelny s vámi můžeme podepsat úvěrovou smlouvu, i když ještě nemáte nemovitost? V článku Předschválená hypotéka: Buďte připravení, až se objeví bydlení snů, vám poradíme, jak na to.

Pokračujte dále