„Tohle už nemůžu“ aneb Hypotéka není konec života, 2. díl

„Tohle už nemůžu“ aneb Hypotéka není konec života

3. prosince 2021

8 minut

Víte, jak přemýšlí lidé, kteří se obávají hypotéky? A jak byste měli uvažovat vy, pokud se chcete rozhodnout na základě faktů, a ne ve strachu z dlouhodobého finančního závazku? Pojďme se podívat, kdy hypotéka znamená výhody, svobodu a život podle představ.

TIP: Hypotéka znamená konec cestování a koníčků, nastartuje neshody ve vztahu a nečeká vás nic než vysoké splátky? Kdeže. Přečtete si první díl našeho seriálu „Tohle už nemůžu“ aneb Hypotéka není konec života a zjistěte, jak vypadá život s úvěrem na bydlení.

Mýtus č. 4: Když nebudu se mít na splátku, přijdu o nemovitost. Nájem si najdu jinde vždy

Když ještě nemáte rodinu

Pravdou je, že mladý člověk bez dětí a bez domácích mazlíčků si najde nájem podle svých představ a možností poměrně snadno. Na druhou stranu v případě, že nebudete mít dost prostředků na nájem a žijete na malém městě, je velká šance, že minimálně v okolí se to pronajímatelé nemovitostí dozví (třeba prostřednictvím Facebooku).

Ve většině případů navíc pronajímatel požaduje kauci, a to dvou až šestinásobek měsíčního nájmu – pro případ škody na majetku nebo neplacení dohodnuté částky. Našetřeno by tedy člověk měl mít v každém případě – ať už jde do hypotéky, nebo do nájemného.

Když už je vás víc (nebo vás víc brzy bude)  

Také máte pocit, že mladí lidé bez závazků dokážou lépe zvládnout, když nemohou splácet? Buď mají „za zády“ rodiče, kteří v těžké situaci pomohou, nebo se mohou spolehnout na svou flexibilitu. Stěhování za prací ani výměna práce s vidinou pár týdnů nebo měsíců bez příjmu jim tolik nevadí. Víme, že rodiny s dětmi jsou v jiné situaci a mnohdy se dlouhodobého finančního závazku bojí. K tomu ale není důvod.

Rozhodně to nefunguje tak, že při prvním „zakopnutí“ a neschopnosti splácet přijde exekutor a nemovitost zabaví. Naopak – udržet nemovitost v rukou vlastníka je také nejlepším zájmem banky. Potřeba je pouze aktivní přístup a chuť situaci řešit:

Produktový tip

Víte, že si můžete zřídit pojištění, které vás ochrání před nedostatkem prostředků v případě ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti nebo invalidity?

  • Ani bez pojištění vám nehrozí bezprostřední zastavení nemovitosti. Hlavní je takzvaně nestrčit hlavu do písku. Pokud víte, že se blíží finanční potíže, kontaktujte svého bankéře anebo hypotečního specialistu. Společně pak domluvíte odklad, snížení splátek nebo jiné řešení, které pomůže překlenout vaši dočasnou finanční situaci.
  • I kdybyste na splátku zapomněli, nebo vám bylo nepříjemné situaci řešit, ozveme se jako první (můžeme nastavit upozornění pomocí SMS nebo e-mailem, následují ještě dvě písemná upozornění dopisem na adresu vašeho trvalého bydliště). V žádném případě nemůže nastat situace, kdy by problémy přišly ze dne na den, aniž bychom o nich společně věděli. Domluva je zkrátka na prvním místě. A kde je vůle, je i cesta.

Mýtus č. 5: Od banky už nemůžu odejít, musím splácet pořád stejně

Hypotékou se neuvazujete ke konkrétní bance. Vždy si můžete spočítat, jestli se vám po konci období fixace vyplatí zůstat u své původní banky, nebo přejít k jiné. Stačí bance alespoň 30 dní před koncem fixace oznámit plánovanou změnu. Žádné poplatky ani penále od banky vám na konci období fixace nehrozí. Důležité je jen umět si dobře spočítat, jestli se vám tato změna vyplatí.

Mohlo by vás zajímat

Mýtus č. 6: Hypotéky už se nezbavím. Nejde se kvůli ní stěhovat za prací, rozvést se atd.

Prodej nemovitosti, která je zatížená hypotékou, je dneska už docela běžná věc – kupující buď hypotéku převezme, nebo si vezme jinou a tou splatí tu původní (případně zaplatí hotově). Podrobný článek o této problematice právě připravujeme. Nákup nového bytu pro rozrůstající se rodinu, stěhování do menšího na důchod nebo stěhování se za prací rozhodně nejsou vyloučené.

Podobně to funguje i při rozdělení majetku po rozchodu. V roce 2019 se rozvedlo cca 50 % manželských párů, kteří spolu rozhodně nezůstávají v jedné domácnost jen kvůli hypotéce. Řešením je, že jeden druhého buď vyplatí, nebo se musí nemovitost prodat (viz bod výš). Přečtěte si více v článku Hypotéka a rozvod? Má to řešení.

A jaké jsou naopak největší plusy vlastního bydlení?

  • Dům nebo byt můžete v budoucnu prodat, a získat tak dost peněz pro své další plány. 
  • Nebudete v důchodu platit nájemné, čímž snížíte celkové životní náklady. 
  • Ve vlastním bytě můžete vrtat, bourat, zdít a vybavovat si jej podle svých představ.
  • Nemovitost můžete pronajímat, a získat tak zajímavý zdroj příjmů. Po splacení ji můžete odkázat dětem. Zkrátka majetek zůstane v rodině. 
  • Splátka hypotéky je zpravidla nižší než současné nájmy. 
  • Úroky z hypotéky si můžete odečíst z daní.

Pokračujte dále