Lokality, které pofrčí: 5 + 5 věcí, na které se při výběru nemovitosti zaměřit

„Tohle už nemůžu“ aneb Hypotéka není konec života

14. září 2020

6 minut

Ať už kupujete bydlení pro sebe, nebo jako investici, vybrat dobré místo je vždy základ. Ale co přesně to znamená? Poradíme vám, co si při výběru nemovitosti ohlídat i které dokumenty jsou nejdůležitější.

Nejlepší lokality pro koupi nemovitosti? K Praze se stěhuje nejvíc lidí, dobře se žije i v Plzeňském kraji

Razantní růst cen nemovitostí v posledních 5 letech způsobil, že například v Praze se ceny nových bytů často pohybují za hranicí 100 000 Kč za m2. Lidé se tak mnohdy stěhují do míst více vzdálených od centra, kde jsou nemovitosti levnější. Z dat ČSÚ vyplývá, že v roce 2019 byl nejvyšší přírůstek obyvatel ve Středočeském kraji, v Praze a v Plzeňském kraji. Naopak nejvýraznější úbytek provázel kraj Moravskoslezský, jehož populace ztratila bezmála 2 800 osob.

V rámci šetření ČSÚ, které zjišťovalo situaci českých domácností v roce 2019, se také ukázalo, že Plzeňský kraj patří společně s Jihočeským ke krajům s vyšší kvalitou bydlení. Ta se přitom posuzovala na základě 6 subjektivních kritérií: vlhkost bytu, tmavý byt, malý byt, hluk z domu, resp. ulice, znečištěné okolní prostředí, vandalství v bytě a kriminalita v okolí. Oba kraje tak mohou být zajímavou investiční příležitostí.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Dokumenty, do kterých byste měli před koupí nemovitosti nahlédnout

  • Územní a regulační plán. Dozvíte se z něj, jaké záměry má obec s okolím vaší nemovitosti v horizontu několika let. Určuje navíc i budoucí prostorové parametry (například výšku okolní zástavby). Nahlédnout do nich můžete na obecních a stavebních úřadech.
  • Dopravní plány. Nejen Praha, ale každý kraj sepisuje také dokument, ze kterého se dozvíte podrobnější plány v souvislosti s dopravním systémem a rozvojem infrastruktury (například o stavbě nových zastávek atp.). Zdali (ne)bude poblíž vaší nemovitosti brzy dálnice se pak dozvíte na stránkách Ředitelství silnic a dálnic. 
  • Cenové mapy. Zjistíte z nich například, jaké je průměrné tržní nájemné v bytech v různých obcích po celé ČR. Díky tomu budete mít lepší představu o cenové hladině, ve které se můžete v případě pronajímání nemovitosti pohybovat. 
  • Povodňové mapy. Před nákupem nemovitosti si také ověřte, že se dům nenachází v povodňové oblasti. Stačí zadat jeho adresu do povodňové mapy. 
  • Informace o průmyslové výstavbě. Sledujte také zprávy, které se týkají výstavby nových kanceláří, fabrik a továren v okolí. Mohou způsobit příliv nových lidí do oblasti, a tím zvýšit atraktivitu lokality.

TIP: Plánujete financovat nemovitost hypotékou? Pokud už nějakou vlastníte a můžete s ní ručit, může být pro vás výhodnější americká hypotéka.

Obvodovými zdmi domov nekončí. Než nemovitost koupíte, prověřte ještě 5 věcí

  • Těsné okolí domu. Projděte se ulicemi, které sousedí s domem, a vše prozkoumejte. Působí to tu na vás bezpečně? Jaké podniky se nacházejí poblíž? A není inzerovaná zeleň jen pár stromů v potemnělém parku u nádraží?
  • Sousedy. Nejlepší je, když se s několika z nich dáte do řeči. Většinou se tak dostanete k informacím o minulosti i budoucnosti lokality, ke kterým byste se jinak těžko dostali. 
  • Občanskou vybavenost. Pokud chcete byt pronajímat rodinám, které bývají zárukou stabilního a dlouhodobého příjmu, pohlídejte si, že budou mít blízko vše, co potřebují. Zajímejte se především o dostupnost škol, školek, zdravotnických zařízení a obchodů s potravinami. 
  • Kvalitu ovzduší. Mají tu lidé otevřená okna, nebo větrají jen v případě krajní nouze? Smog, prašnost nebo větry vanoucí od vepřína, který je v sousední vesnici, mohou být později nepříjemným překvapením. 
  • Skutečnou dopravní situaci. Že je poblíž dálnice je výhodou, jen když není zdrojem nepříjemného hluku a nekonečných kolon. Ověřte také, že MHD nejezdí v blízkosti nemovitosti jednou denně a že není pokaždé přeplněná. Ideální je, když si dopravu vyzkoušíte na vlastní kůži – a rovnou ve špičce.

TIP: V kterých městech a obcích se v České republice žije nejlépe? Kam se lidé nejčastěji stěhují? A proč je bydlení na předměstí čím dál oblíbenější? Podívejte se na speciál s názvem Jak se žije na předměstí s žebříčkem míst seřazených podle Indexu kvality života 2019. Projděte si všechny informace, které vám pomohou vybrat si to nejlepší místo pro život celé vaší rodiny právě teď!

Počítejte nejen s výdělkem z nájemného, ale i s tím, že investice do bytu na pronájem je v současnosti složitější

Pokud vás zaujala možnost krátkodobých pronájmů, měli byste vzít v potaz dvě možná rizika – hrozbu regulace a ochlazení cestovního ruchu

Mohlo by vás zajímat

Krátkodobé pronájmy slibují vyšší výdělek, ale mají také řadu negativních dopadů. Pro majitele malých a dražších investičních bytů by tak mohla být případná regulace ze strany státu, jako je tomu například v Berlíně, problém.

Menší počet zájemců o krátkodobé bydlení, který můžeme v současnosti pozorovat, navíc nemusí být přechodnou záležitostí. Jen v období dubna až června jste mohli v Praze sledovat výrazný úbytek turistů. Podle Českého statistického úřadu tu byl více než 90% propad v cestovním ruchu oproti stejnému období loňského roku. Investiční byty pořízené za účelem krátkodobých pronájmů se dostávají do nabídky realitních kanceláří a mohly by způsobit pokles ceny pronájmu především v Praze a větších městech ČR.

Produktový tip

Pokud ještě váháte, jak zúročit své úspory, zvažte investici do podílových fondů. Některý z investičních produktů využívá už každý čtvrtý klient České spořitelny.

Pokračujte dále