Hypotéka, nebo nájem: Co je lepší a pro koho?

Hypotéka, nebo nájem: Co je lepší a pro koho?

27. května 2021

7 minut

Říká se, že Češi ve vlastním buď bydlí, nebo bydlet chtějí. Jsme národem, který rád investuje do nemovitostí. Jenom v loňském roce na ně banky poskytly hypoteční úvěry ve výši 162 miliard korun. Zájem o nájemní bydlení sice roste, ale jen pozvolna. Komu se vyplatí nájem a kdy je lepší uvažovat spíše o hypotéce?

Obliba nájemního bydlení u nás pomalu roste

Bydlení v nájmu není příliš populární. Ačkoli koronavirová pandemie způsobila, že zájem o nájemní bydlení stoupá, přesto patří Česká republika k zemím, kde hraje prim vlastnické bydlení. Podíl nájmů se u nás pohybuje jen kolem 20 %. V sousedních západních zemích je to přibližně 2× tolik. Nahrává tomu mimo jiné i prostý fakt, že v některých městech je nájem vyšší než hypotéka.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Je lepší žít ve vlastním, nebo platit nájem?

Žádná jednoznačná odpověď bohužel neexistuje. Na tuto otázku se tak musíte zeptat především sami sebe. Zdali je lepší vlastní, nebo nájemní bydlení, totiž určují preference člověka. Je pro vás nejdůležitější finanční stránka věci? Pak je pro vás z dlouhodobého hlediska vhodnější investice do vlastního bytu či domu. Nebo si ceníte především svobody a možnosti cestování? Pak vám potřebnou volnost poskytne spíše nájem.

Výhody a nevýhody bydlení

    v nájmu

 • větší svoboda a flexibilita
 • minimální počáteční investice
 • menší provozní náklady
 • nutnost placení "do cizí kapsy"
 • nemožnost větších úprav
 • trvalé riziko vypovězení smlouvy
   

    ve vlastním

 • uchování hodnoty pro potomky
 • růst tržní ceny
 • svoboda v rozhodování o nemovitosti
 • vysoké pořizovací náklady
 • vedlejší náklady (fondy oprav, daně, pojištění)
 • odpovědnost za údržbu

Pro mladé je bydlení v nájmu volnost i nutnost

Hodnoty se přirozeně mění spolu s věkem a životní situací. 26letý absolvent si může užívat výhod nájmu nebo si vzít hypotéku na byt se splatností 30 let. Málokdo má ale v takovém věku už našetřený potřebný obnos. Z reprezentativního výzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že mladí lidé do 36 let vnímají nedostatek vlastních financí jako hlavní problém. Mnoho z nich tak žije v nájmu a sen o vlastním bydlení odsouvá do budoucna.

Produktový tip

Pro 41 % mladých je nedostatek financí hlavní bariérou při žádosti o hypotéku. Řešením může být hypotéka, na kterou stačí mít naspořeno 10 %.

Rodiny chtějí jistotu

Rodiny s malými dětmi většinou výrazněji pociťují nejistotu, která plyne z bydlení v nájmu. Touží bydlet ve vlastním bytě či domě, ze kterého je nemůže jen tak někdo vystěhovat. Kvůli péči o malé děti mají ale tyto domácnosti často nižší příjmy. I když je získání hypotéky na mateřské nebo rodičovské dovolené obtížnější, není nereálné.

Mohlo by vás zajímat

Pro seniory jsou hlavní nízké náklady a pohodlí

Otázku pohodlného bydlení řeší také mnoho seniorů. V roce 1970 pobírali lidé důchod v průměru 11 let, dnes už je to více než 24 let. Starší lidé se často dostávají do situace, kdy je pro ně byt či dům po odchodu dětí příliš velký, náročný na údržbu nebo finančně zatěžující. Čím dál více seniorů řeší situaci například mobilním domem, který jim poskytne komfort vlastního bydlení s bezbariérovým přístupem, a to bez vysokých měsíčních nákladů.

TIP: Díky tomu, že sněmovna stvrdila zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, teď můžete ušetřit při koupi bytu či domu až statisíce korun. Pokud vás zajímá, kolik si můžete půjčit a co přitom musíte splnit, přečtěte si článek Pravidla hypotéky: Kolik vám banka půjčí a za jakých podmínek.

Pokračujte dále