Vlastní bydlení? Češi na ně nedají dopustit

Hypotéka

14. listopadu 2018

5 minut

V jednom mají Češi jasno: když jde o bydlení, pak u nich s přehledem vyhrává žít ve vlastním domě či bytě. Podnájem prostě láká jen minimum z nás. S nákupem nemovitosti se však nevyplatí otálet. Podle hypotečních odborníků se totiž sazby hypoték budou neustále zvedat.

Jakoby se mezi západem a východem Evropy pořád táhla železná opona. Vypadá to tak při porovnání údajů o tom, jak lidé v různých evropských zemích bydlí. Tentokrát se však v porovnání s historií máme lépe my. Zatímco na západ od nás převažuje nájemní bydlení, u nás a ve východoevropských státech hraje prim osobní vlastnictví. V Česku žije v nájmu jen 21 procent lidí a jejich počet navíc v posledních letech vytrvale klesá.

Žít u sebe doma

Vlastníků nemovitostí tak logicky přibývá – bezmála 80 procent Čechů už žije ve vlastním. Tomuto trendu nahrávají zejména poměrně nízké sazby hypoték. Odborníci, kteří vývoj úrokových sazeb hypoték sledují, se však domnívají, že ty budou už jen růst. Proto doporučují, aby lidé, kteří zvažují nákup nemovitosti, s vyřízení hypotéky příliš neváhali.

Podle informací Sociologického ústavu Akademie věd považuje většina Čechů za ideální, když žijí ve vlastním. Pro mnoho lidí to vypadá jako samozřejmá věc, stačí se ale podívat třeba do sousedního Německa – tam bydlí ve svém jen 51 procent lidí, ostatní jsou v nájmu. Podobné je to i v Rakousku. Nejméně žijí ve vlastním Švýcaři, kde tak bydlí jen 44 procent obyvatel.

Mohlo by vás zajímat

Odlišné zvyklosti

Každá země má své tradice, jež za těmito velkými rozdíly stojí. Jasný vliv má však i aktuální situace v dané zemi. A právě u nás podporuje rostoucí příklon k bydlení ve vlastním i situace na trhu práce – nezaměstnanost v ČR je s 2,2 procenty nejnižší v celé Evropské unii. Češi se navíc nepříliš rádi stěhují za prací, a když se jednou někde usadí, většinou tam žijí celý život. Právě v takovou chvíli se hodí vlastní bydlení. Naopak nájemní bydlení dává lidem větší flexibilitu a možnost snadněji se stěhovat.

 

Další častý argument, proč Češi upřednostňují bydlení ve vlastním, spočívá v tom, že lidé raději splácejí hypotéku, než aby platili nájem. V případě hypotéky jde totiž zároveň o investici do budoucnosti. Po jejím splacení je dům či byt váš. Cena nemovitostí navíc roste, pokud tedy člověk zvolí vhodnou lokalitu, může nakonec po splacení hypotéky na nemovitosti i vydělávat. Naopak nájem řeší jen aktuální bydlení a z jeho placení člověk nemá nic „navíc“.

Zafixujte si to

Pro život ve vlastním mluví třeba i fakt, že si člověk může bydlení libovolně upravit podle svých představ. A přeci jen to, kde bydlíme a jak se doma cítíme, výrazně spoluurčuje, jak šťastní jsme. Tak proč si nesplnit svůj sen? Právě teď je základní úroková sazba na 1,75 procentech, což v praxi znamená, že jsou hypotéky stále výhodné. Česká národní banka však postupně základní úrokovou sazbu zvyšuje a hypotéky se tak stále o něco málo podražují.

Právě proto je dobré nákup nemovitosti zbytečně neodkládat a spíš se soustředit na to, jak si stávající podmínky „posichrovat“ na co nejdelší dobu. Cestou, jak to udělat, je takzvaná fixace úrokové sazby – díky ní má člověk jistotu, že po smluvenou dobu se mu nezmění výše splátek hypotéky. Takovou službu nabízí i Česká spořitelna, se kterou můžete získat jednu z nejnižších sazeb na trhu. S fixací na 5 let s úrokovou sazbou od 2,99 procenta či 20letou fixací od 3,69 procenta.

Pokračujte dále