Byt jako investice pro děti: Kdy se vám vyplatí?

Prvobydlení

26. března 2020

6 minut

Ceny nemovitostí jsou trvale na vzestupu, jen za třetí čtvrtletí roku 2019 vzrostly o 8,6 %. Nejen díky tomu mnoho Čechů pokládá uložení peněz do nemovitosti za jistou investici. Čím dál více lidí dnes navíc investuje s myšlenkou, že byt v budoucnu předají vlastním dětem. Na co si dát pozor, aby se investice do bytu vyplatila?

Investice do bytu jako záruka jisté budoucnosti

Investice do bytu patří k nejoblíbenějším investicím, vede dokonce i před nákupem zlata a drahých kovů. Tomu odpovídá i situace na trhu. Vždyť přibližně třetina bytů na trhu je v Česku prodána jako investiční nemovitost. Přibývá tak lidí, který si kupují další byt, aniž by ho v současné době chtěli sami využívat.

Za poslední roky rostla cena bytů raketově nahoru a především pro mladé lidi je bydlení ve vlastním stále větší výzvou. Kvůli financím zůstává bydlet u rodičů 70 % mladých ve věku 25–34 let. „Mnoho rodičů trápí otázka finanční budoucnosti jejich dětí a obava, že už na vlastní byt v budoucnu nedosáhnou. S tím, že jim s vlastním bydlením budou muset pomoci, dnes rodiče čím dál častěji počítají dopředu,“ říká manažer bydlení České spořitelny Radek Vachulka.

Aby děti měly něco do začátku, zakládají jim rodiče dětské vkladní knížky, uzavírají životní pojištění nebo zakládají stavební spoření. Rizikem takové investice bývá skutečnost, že rodině slouží spíše jako finanční polštář do doby, než děti dospějí. Využijí se třeba na opravu nabouraného auta a z původní částky dětem zbyde jen zlomek.

Jak vybrat investiční byt

Investice do bytu zaručí, že svým dětem budete mít co předat (a vy budete mít dříve vlastní klid). Pokud se pro něj rozhodnete, čeká vás především rozhodnutí o způsobu financování bytu. Pořídit ho můžete z vlastních úspor nebo s pomocí hypotéky, případně jejich kombinací. Počítejte však s tím, že se o byt budete muset starat minimálně do doby, než ho dětem předáte. K nákladům na pořízení bytu tak připočítejte také prostředky na jeho údržbu a provoz.

Mohlo by vás zajímat

Základem úspěchu je výhodně pronajatý byt. Velkou část nákladů vám může pokrýt nájemné dočasných nájemníků, proto i na ně byste měli myslet už při výběru vhodného bytu. Na co dalšího byste neměli zapomenout?

Garsonka, nebo 3+1?

Nejvyšší poptávka je po menších bytech pro 1–2 osoby, ačkoli pro rodinné bydlení jsou pohodlnější a preferovanější spíše větší byty. Menší byt v případě potřeby snáze a rychleji prodáte. Nasnadě je tak investice do menšího bytu, který může sloužit jako startovní byt dětí, nebo se do něj přestěhujte na důchod a původní větší byt přenechte dětem.

Pokud se rozhodnete investovat do většího bytu, zvolte byt s více prostornými neprůchozími místnostmi. Takový bude vhodnější ke spolubydlení a ocení ho i vícečlenná rodina. Počítejte ale s tím, že hypotéku na větší byt budete logicky déle splácet. Nicméně nikde není psáno, že spolu s bytem nemůžete dětem předat i částečně splacenou hypotéku.

Lokalita

Pokud byt plánujete dlouhodobě pronajímat, vyplatí se vám spíše větší město a jeho blízké okolí s kvalitní infrastrukturou a občanskou vybaveností. Vyhledávané jsou také lokality blízko kancelářských komplexů. V populárnějších lokalitách byt snadněji pronajmete. Kromě toho výběrem lokality ovlivníte také to, jak moc budete mít své děti (a spolu s nimi i vnoučata) na dosah.

Nájemci

Aby se vám investice do nemovitosti vyplatila, je nutné si vše dobře spočítat. Nájem vám může pokrýt měsíční splátku hypotéky, i tak je dobré si při pořízení bytu ponechat určitou rezervu a nehnat se do hypotéky bezhlavě. „Co si například počnete ve chvíli, kdy se pronajatý byt ocitne na půl roku bez nájemce?” upozorňuje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.

TIP: Více o fenoménu investičních bytů a celý rozhovor se specialistou na investice najdete v článku Je lepší investiční byt nebo nemovitostní fondy?

Častější střídání nájemníků, a tedy i potenciální hrozba výpadku příjmu z nájmu, patří zejména k menším bytům. Průměrná doba pronájmu menšího bytu je zhruba jeden až dva roky, naopak ve větším bytu nájemníci většinou vydrží déle.

Jak předat investiční byt dětem

S předáním bytu vyvstává otázka, zda by děti měly platit nájem. Než jim byt zcela předáte, je dobré je nejprve poučit, že bydlení něco stojí. Díky tomu je připravíte na samostatný život a pomůžete jim na cestě ke zodpovědnému hospodaření. Není proto od věci od nich v prvních letech vyžadovat příspěvek na nájem a energie, samozřejmě ve výši, kterou si mohou dovolit. Klidně mezi sebou sepište smlouvu. Až se postaví na vlastní nohy, můžete jim byt s klidným svědomím předat.

Pokračujte dále