Blíží se den, kdy se v Česku zpřísní podmínky pro získání hypotéky

Chceme bydlet i po zpřísnění hypoték

Uvažujete o hypotéce? Pak byste měli zbystřit pozornost, protože již 1. října se z rozhodnutí České národní banky zásadně zpřísní podmínky pro žadatele na celém hypotéčním trhu.

Koho se změny dotknou?

Zjednodušeně řečeno, nová přísnější kritéria dopadnou především na žadatele, kteří jsou na hraně s bonitou. Především se to dotkne tzv. „singles“ nebo mladých rodin, zvláště pokud musí hospodařit jen s jedním příjmem. Podle budoucích pravidel by totiž dluh žadatele neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a na všechny splátky půjček a úvěrů by měl vynakládat maximálně 45 % průměrného čistého příjmu v měsíci.

Kolika lidem pomáháme bydlet?
180 000 klientů má hypotéku u nás. Čtvrtina ze všech s hypotékou pak bydlí ve vlastním s Českou spořitelnou

Vezmeme-li v úvahu, že již dříve byl snížen maximální limit úvěrů na 80 % ceny nemovitosti, na svou hypotéku, a tím pádem i na vysněný byt či dům, od října nedosáhne velká část žadatelů.

Jeden graf řekne víc než tisíc slov

Na tomto grafu vidíte názorně, jak se od 1. 10. tohoto roku zásadně sníží dosažitelná výše úvěru v závislosti na čistém měsíčním příjmu. Pokud jste doposud s hypotékou váhali a svou bonitou si nejste úplně jistí, červená linka by pro vás mela být varovným signálem, abyste nepropásli příležitost, která se vám nabízí ještě dnes.

 

Pod peřinou

Jak dosáhnout na hypotéku i za nových podmínek?

  • Refinancování zlepší vaši bonitu.
    V České spořitelně si můžete stávající půjčky sloučit do jedné. Tím si snížíte měsíční splátky a vylepšíte svou bonitu. Dosáhnete na vyšší hypotéku a každý měsíc vyjdete lépe se svým rozpočtem.
  • Fixace až na 20 let vám dá jistotu a sníží splátky.
    Jsme jedna z mála bank na českém hypotéčním trhu, která garantuje tak dlouhé fixace a naši klienti je s oblibou využívají. Dlouhá fixace úrokové sazby garantuje, že se vaše splátka hypotéky nezmění mnoho let a vy tak máte možnost lépe plánovat své výdaje na dlouho dopředu.

Mohlo by vás zajímat