7 rad pro úspěšnou rekonstrukci kuchyně

Úvěr

14. listopadu 2018

5 minut

Ing. Iva Bastlová, Dis.

Přemýšlíte již dlouho o nové kuchyni? Původní linka už dosloužila, špatně se udržuje v čistotě, nelíbí se vám a vaření v ní byste si představovali zcela jinak? V tom případě právě teď přišel čas na razantní obměnu! Než se pustíte do rekonstrukce, připravili jsme pro vás sedm bodů, abyste rekonstruovali bez přešlapů.

 

 

1) Rozpočet

Nechte si udělat kalkulaci od několika dodavatelů. Pokud bude jeden z nich výrazně levnější, neřiďte se pouze cenou. Linku si nepořizujete na jednu sezónu, proto zde není přehnané šetření na místě. Nevhodně zvolené materiály totiž dlouho nevydrží, nekvalitní kování nebude dobře sloužit. V rozpočtu se pak ujistěte, zda je v něm také DPH, doprava a montáž. Nezapomeňte v kalkulaci na položku pro řemesla, jako je instalatér, elektrikář atd. Až budete mít finální částku, raději k ní přidejte rezervu min. 10 procent. Pokud vám scházejí peníze, pak můžete využít půjčku na rekonstrukci domu či bytu. 

Financujte rekonstrukci výhodným Úvěrem od Buřinky, přečtěte si hodnocení skutečných klientů a zjistíte, že 98 % z nich Buřinku doporučuje.

Rekonstrukce kuchyně

Nešetřete na kování! Pracovní desku, dvířka i spotřebiče můžete na lince vyměnit, kování jen velmi těžko. Foto: Blum

2) Termíny

Dobře promyslete, kdy bude realizace probíhat. Jestliže jde o výraznější rekonstrukci a nemáte stavební dozor, pečlivě naplánujte sled prací. V případě, že si necháváte dělat návrh interiéru, počítejte s dodáním návrhu nejdříve do měsíce. Výroba kuchyňské linky také není okamžitá záležitost, běžně se doba dodání pohybuje od 6 do 8 týdnů, někdy i déle.

3) Výběr dodavatele

Zvolte si dodavatele, který je osvědčený. Pokud jde o truhláře, zajeďte se klidně podívat do výroby. Podívejte se na webové stránky a reference. Dobře si prostudujte kupní smlouvu a také specifikaci objednávky. Zde by měly být přesně definovány materiály a přiloženy i výkresy sestavy.

Rekonstrukce kuchyně

Vhodně zvolený a spolehlivý dodavatel je více než polovina úspěchu. Foto: Zakázková výroba Linea nábytek

4) Výběr řemeslníků

Při razantní rekonstrukci dejte svým řemeslníkům podklady od dodavatele kuchyně, aby připravili prostor podle nákresu. V případě, že měníte pouze linku, zeptejte se dodavatele, zda vám může řemeslníky zajistit – budete bez práce a stresu.

5) Povolení

Ujistěte se, zda nepotřebujete různá povolení. Větší rekonstrukce si žádá minimálně ohlášku. Při bourání příček potřebujete pomoc statika. V případě, že jde o byt, záleží na typu vlastnictví a je potřeba souhlas dalších osob.

6) Designér

Nejste si jisti vzhledem, tvarem a dalšími detaily? Zauvažujte o službě interiérového designéra, který vám komplexně pomůže. Dejte si pozor i při jeho výběru a obraťte se na opravdového profesionála. Jak ho poznáte? Podívejte se, jaké má zkušenosti, vzdělání, reference – zde by měla být řada zrealizovaných interiérů, z nichž poznáte rukopis. Jestliže si říkáte, že návrh zdarma ve studiu vám postačí, zeptejte se, co všechno obsahuje. Většinou se jedná pouze o grafický 3D pohled na linku, nikoli o celkové řešení a koncepci prostoru.

Rekonstrukce kuchyně

Vezměte si úvěr na rekonstrukci a pořiďte si kuchyň vašich snů. S jejím výběrem vám pomůže designér. Foto: Trachea

7) Původní vybavení

Máte v interiéru solitér, k němuž máte citový vztah a nechcete se s ním rozloučit? Je to komoda po babičce nebo staré židle? Nevyhazujte je! Pokud jsou v dobrém stavu, tak je zachovejte a zapracujte do interiéru. Potřebují-li opravu, nechte je zrestaurovat. Staré vybavení také nemusí jít na skládku, dejte je potřebným za odvoz. Jestliže je vybavení opravdu již na odpis, nezapomeňte zahrnout do kalkulace náklady na jeho likvidaci.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Iva Bastlová je interiérová designérka, která se oboru věnuje od roku 2002. Navrhuje komplexní interiéry na zakázku a v posledních letech se věnuje také produktovému designu, jako jsou tapety, nábytek, dekorace a další prvky související s bydlením. Kromě návrhářské činnosti vydává odborný magazín Interiéry a publikuje v řadě dalších médiích. Pořádá odborné semináře a školení, kde také přednáší. Organizuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení a navštěvuje řadu zahraničních veletrhů, z nichž přináší reportáže. Intenzivně sleduje trendy v oblasti interiérového designu, miluje wellness a ráda cestuje.

Pokračujte dále