Když máte motivaci, cizí jazyk se naučíte

Cizí jazyky Lucie Gramelová

12. října 2018

5 minut

Lucie Gramelová kouzlu cizích jazyků propadla už jako dítě. Říká: „Líbily se mi ty zvuky. Dodnes mě fascinuje jejich přesné napodobování.“ Pak přišel silný moment, kdy si přečetla rozhovor s páterem Václavem Malým a dozvěděla se, že mluví osmi jazyky. Možná právě to odstartovalo její životní cestu polyglota. Dnes Lucie ovládá dvanáct cizích řečí aktivně a v osmi dalších čte.

Zkušená lektorka, vydavatelka učebnic a matka tří dětí s doktorátem z lingvistiky tvrdí, že není geniální. A že každý, kdo by studiu cizích jazyků dal tolik jako ona, uspěje. V první třídě začala angličtinou, o které mimochodem uvádí, že je pro nás Čechy, na rozdíl od jiných řečí, složitá. Ještě na základní škole následovala němčina a pak španělština. Na gymnáziu se připojily další řeči, například francouzština, kvůli které Lucie vstávala na nultou hodinu.

Nejdůležitější je motivace

Lucie vychází z toho, že každý člověk dojde k cíli po jiné cestě. Ve svých kurzech lidi učí, jak se učit. Povídá si s nimi a podle svých pozorování určí, který způsob bude v konkrétním případě nejúčinnější. „Někdo je analytický typ, jiný se řídí intuicí. Některé lidi vedu k tomu, aby si hledali systém, jiné k tomu, aby ho opustili. Stává se také, že lidem doporučím jiný jazyk, než kvůli kterému původně přišli.

Na otázku, co je nejdůležitější pro to, aby člověk ve výuce cizího jazyka došel k cíli, Lucie říká, že motivace. „Silnou motivací bývá i láska a samozřejmě velmi často práce. Někdy si ale chce člověk prostě jen splnit sen – celý život se toužil naučit italsky nebo francouzsky a teď přišla ta pravá chvíle,“ vypočítává Lucie důvody, s nimiž se jí klienti svěřují.

"...každý člověk dojde k cíli po jiné cestě."

Každý den chvilku

Jako zlaté pravidlo, které vede k úspěchu při výuce cizího jazyka, Lucie uvádí pravidelnost: „Člověk musí být ochoten věnovat tomu určitý čas, jinak to nejde.“ Ale vzápětí lektorka dodává, že existuje spousta fíglů, aby si chvilku našli i velmi zaměstnaní lidé. Třeba aplikace v chytrých telefonech. Obligátní otázka v kurzech zní: Kolik minut denně? Lucie říká, že v nouzi deset, ideálně dvacet až třicet. Čas prý však není zdaleka tak důležitý jako již zmiňovaná pravidelnost.

Stačí málo, ale pravidelně

Výukové metody Lucie Gramelové, o kterých se dozvíte víc na www.jazykovy-koutek.cz, mají úspěch. Je přesvědčena, že cizí jazyk se může naučit každý. Stačí udělat první krok. Je to stejné, jako s dalšími věcmi v životě, třeba s investováním. Jde jen o to zadat trvalý příkaz, aby vám z účtu pravidelně odcházely třeba jen malé částky. A než se nadějete, máte dost peněz, abyste například projeli kus světa. Ostatně podíváte-li se na www.pravidelneinvestovani.cz, zjistíte, že s pravidelnými investicemi nesplnitelné sny vlastně neexistují.

Pokračujte dále