Finanční rezerva pro nečekané situace je důležitá

Inflace je když… si za stovku koupíte míň než loni

28. ledna 2021

5 minut

To, co nyní prožíváme v souvislosti se světovou pandemií koronaviru, nečekal nikdo. Bez peněz se ocitají i lidé, kteří si mysleli, že jsou za vodou. 

Za pokladnami supermarketů můžete potkat populární herce, balík z e–shopu vám za volantem dodávky přiveze pilot dopravního letadla. Covid nás o spoustu věcí připravil, ale taky nám něco dal – už víme, jak důležité je připravit se na nečekané situace. Například tím, že si vytvoříme finanční rezervu.  

Odborníci uvádějí, že aby mohl být člověk v klidu, měl by mít v záloze dost peněz, aby pokryl své či rodinné náklady po dobu tří až šesti měsíců. V reálu má takovou rezervu jen necelá čtvrtina Čechů a téměř pětina obyvatel naší země nemá žádnou.

zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: využijte příležitost

Malé, nebo dokonce nulové úspory nemusí znamenat, že jsme rozhazovační. Někdy je prostě složité najít v domácím rozpočtu peníze navíc. Právě teď se ale nabízí ideální příležitost, jak si „bezbolestně“ začít vytvářet finanční rezervu na horší časy. Zrušení superhrubé mzdy od začátku roku 2021 znamená, že mnohým z nás měsíc co měsíc dorazí na účet větší výplata.

Někomu o pár set, jinému o pár tisíc. Ale v obou případech se dá s těmito penězi naložit tak, aby to za pár let bylo znát. 

 

Spočítejte si, kolik korun navíc vám po zrušení superhrubé mzdy zůstane:

Načítání aplikace

Tak třeba Stavebko

Stavební spoření funguje v České republice už dvacet osm let. Za ta léta se osvědčilo, a proto má spoustu fanoušků, kteří na ně nedají dopustit. Stavebko nabízí řadu výhod, například:

 • státní podporu až 2 000 Kč ročně, 
 • úrokovou sazbu 1 % p.a. garantovanou na 6 let,
 • zhodnocení vkladů až 3,4 % ročně a 
 • jejich bezpečnost danou pojištěním.

Uspořené peníze se dají použít na cokoliv, nejen na bydlení. Po šesti letech si je můžete vybrat, ale také nemusíte. Je jen na vás, jak dlouho budete se stavebkem spořit. Stavební spoření si můžete sjednat v Georgi a smlouvu podepsat elektronicky.

Nebo užitečné penzijko

V důchodu toho člověk moc nepotřebuje… Vážně?!? Dožíváme se stále vyššího věku ve stále lepší kondici. Čeští muži se dožívají v průměru 75,8 roku, ženy dokonce 82 let. Dnešní senioři jsou aktivní a chtějí si užívat. Penzijní spoření jim to umožní. Tedy nám to umožní, protože každý z nás je budoucí senior. Na penzijko není nikdy moc brzo. Čím dřív začnete, tím líp. Nezpochybnitelné výhody:

 • státní příspěvek, 
 • každoroční odpočet z daní,
 • často také příspěvek zaměstnavatele,
 • garanci, že o vložené prostředky nepřijdete, 
 • založení a vedení penzijního účtu zdarma.

Výše příspěvku je jen na vás a na vás také záleží, kterou strategii spoření si vyberete. Můžete si zvolit takový penzijní fond, který vyhovuje vaší nátuře: konzervativní, vyvážený či dynamický. Anebo etický, který investuje převážně do dluhopisů společensky odpovědných firem a zelených dluhopisů. I penzijko si můžete sjednat on-line v Georgi ve svém počítači.

A také investování

Investování je způsob, jak můžete zhodnocovat úspory − výnosy bývají totiž většinou vyšší, než u klasických spořicích produktů. A není jen pro bohaté, i z malých pravidelných investic může být za pár let částka, která vás příjemně překvapí. Pokud vám zrušení superhrubé mzdy přineslo třeba jen několik set ke každé výplatě, zkuste je měsíc co měsíc investovat. A kdyby se vám časem zadařilo, pravidelnou investici můžete navýšit. Investování je zajímavé, protože:

 • vám stačí 300 Kč měsíčně, 
 • investice můžete kdykoli odprodat a získat hotovost, 
 • založení a vedení majetkového účtu je zdarma, 
 • v Georgi můžete sledovat, jak se vašim investicím daří, případně sami investovat.

Ale nejdřív se radši přijďte poradit. Svět investic je složitý a nabídka investičních produktů široká. Nejlepší je probrat možnosti s někým, kdo tomu rozumí. Třeba s některým z našich zkušených bankéřů. Když budete chtít, připraví vám investiční řešení přímo na míru.

Tak to bychom měli. V souvislosti s finanční rezervou se ještě sluší zmínit spořicí účet. Určitě je pro úspory lepší než šuplík, ale co se týče úroků, vyjde to prakticky na stejno. Spořicí účet je nicméně bezpečné místo, kde můžete mít takzvanou provozní rezervu na tři měsíce, třeba když vás opustí pračka Tak ať se vám daří a váš finanční polštář narůstá!

Investování

Pokračujte dále