800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Insolvenční řízení OP Prostějov

Největší výrobce oděvů v ČR OP Prostějov je v konkurzu, všem svým věřitelům dluží přes 1,6 mld. Kč. Jedním z největších věřitelů je i Česká spořitelna (ČS), navíc ČS je agentem syndikátní pohledávky tří bank: ČS, Raiffeisenbank (ta svou pohledávku prodala společnosti Pyrghos Lefkos = PL) a Citibank.

Angažovanost OP Prostějov

a) syndikovaný úvěr přihlásila, ten přihlásila Česká spořitelna z titulu agenta syndikátu, činí 1,05 mld. Kč - z toho je podíl ČS 47,5 %, Raiffeisenbank (PL) 27,5 % a Citibank 25 %. Syndikovaný úvěr je zajištěný.

b) k tomu existují bilaterální pohledávky, jejichž celková výše v případě ČS je 170 mil. Kč. Bilaterální pohledávky nejsou zajištěné.
- Celková pohledávka České spořitelny tak činí zhruba 675 mil. Kč

Průběh případu

  • Průběh celého insolvenčního řízení je od začátku velmi dramatický. Mezi věřitele se totiž spekulativním nákupem pohledávek těsně před či během konkurzu dostaly firmy zabývající se spekulativním nákupem a prodejem aktiv krachujících firem (Textil Invest = TI a Pyrghos Lefkos).
  • PL se koupí pohledávky od Raiffeisenbank stal po nás druhým největším zajištěným věřitelem. Záměr TI a PL s pohledávkami je nejasný. Jde o firmy, které nejsou regulované, a tak neváhají nesmyslně zpochybňovat pohledávky České spořitelny či obviňovat manažery České spořitelny z výhodných nákupů obleků od podniku a nezaplacení této objednávky.
  • Jsme názoru, že rozhodnutí Krajského soudu v Brně mají negativní účinky, které dalece přesahují význam řízení ve věci OP Prostějov a představují systémové ohrožení řádného fungování úvěrového trhu v Česku. Budeme proto nadále důsledně chránit svá práva ve všech dalších případech, kdy nám Krajský soud v Brně protiprávně odpírá hlasovací a další procesní práva. Právo na tento postup nám dává Ústava České republiky.
  • Nesmyslnost postupu Krajského soudu v Brně potvrzuje také jeden spoluautorů insolvenčního zákona ekonom Miroslav Zámečník. Podle jeho slov jde o velmi kreativní interpretaci zákona a neskutečný logický paradox, aby největší věřitel nebyl ve věřitelském výboru. Navíc to podle něj může ve výsledku prodražit úvěrování všech českých firem. Banky totiž nebudou mít jistotu, že je pak z případné insolvence jejich klienta soud nevyloučí s odůvodněním, že by ovládly věřitelský výbor. To může vést k vyšším rizikovým přirážkám nebo častějším odmítáním klientů.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Facebook České spořitelny Twitter YouTube

Kurzovní lístky

Aktuální k: 23.4.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,460 + 0,04%
USD 19,882 + 0,09%

Přihlášení

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster