800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Phishing

Nesdělujte osobní údaje

Příběh | Úvod kurzu | Test

Důvěrné údaje | Phishing | Sociální sítě | Ochrana dětí

Nejjednodušším způsobem, jak získat důvěrné informace, je prostě se zeptat. To je přístup řady podvodníků - a mnohdy je úspěšný. Používají k tomu nejrůznější způsoby. Jedním z nich je phishing (tzv. rybaření). Cílem phishingu je podvodné získání důvěrných údajů na internetu, jako jsou PIN kódy platebních karet, hesla atd. Princip „rybaření“ spočívá v tom, že podvodníci rozešlou velké množství e-mailů s žádostí o sdělení důvěrných údajů a čekají, „kdo se chytí“.

Podvodné e-maily mohou být na první pohled lehce rozpoznatelné a to jak kvůli hloupému důvodu, proč máte údaje poslat, tak i kvůli zjevně špatné češtině.

Podvody však mohou být daleko propracovanější. Podvodný e-mail se může tvářit jako dopis z banky, který obsahuje odkaz na webové stránky elektronického bankovnictví s výzvou k přihlášení. Stránky mohou vypadat jako skutečný web banky. Je to však podvrh s cílem získat přihlašovací údaje k účtu klienta.

Stejně tak může dopis obsahovat reklamu na nebývale levný internetový obchod. Jenže zaplacením velmi levného zboží v tomto obchodě jen předáte informace o své platební kartě podvodníkům.

Jak správně postupovat?

Nikomu nesdělujte důvěrné údaje, jako jsou například hesla k elektronickému bankovnictví a PIN kód platební karty. Česká spořitelna nikdy nevyzývá v e-mailu klienty k zadávání bezpečnostních údajů. Pokud se chcete dostat na svůj účet přes elektronické bankovnictví, vždy začněte psát do adresního řádku prohlížeče celou adresu včetně http://. Nikdy se nepřihlašujte do elektronického bankovnictví pomocí odkazu v e-mailu nebo z vyhledávače.

Nakupujte jen v důvěryhodných internetových obchodech, na jejichž stránkách je znázorněno logo Verified by Visa nebo MasterCard SecureCode.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 22.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,070 - -0,11%
USD 21,874 + 0,57%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster