800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Vaše dotazy - Vkladní knížky

Proč se ruší vkladní knížky?

Zákon č.126/2002 Sb., stanovil, že se veškeré vkladové vztahy potvrzené vkladními knížkami na doručitele zrušily ke dni 31. prosince 2002. K tomuto datu tedy zanikly vkladní knížky na doručitele, tzv. anonymní vkladní knížky. Od 1. ledna 2003 se jedná o neúročené pohledávky. Podle zákona nárok na výplatu  zanikl k 31.12.2012. Česká spořitelna tuto lhůtu prodloužila do 31.12.2016.

Jak rozpoznám vkladní knížku na jméno a anonymní vkladní knížku?

Rozpoznat, zda máte v ruce anonymní vkladní knížku nebo na jméno není těžké. Ve vkladní knížce na jméno, tedy v té, která nadále platí, je vepsán nebo natištěn, případně razítkem uveden text NA JMÉNO, dále je v ní jméno a příjmení klienta, adresa a datum narození, resp. rodné číslo. Pokud některý z uvedených údajů chybí - stačí i jediný z nich - nejde o vkladní knížku na jméno, ale o Anonymní vkladní knížku, tzn. Vkladní knížku na doručitele.

Kolik za výplatu z anonymní vkladní knížky zaplatím?

Za výplatu z anonymní vkladní knížky zaplatíte 100,-Kč.

Mohu přijít do kterékoli pobočky České spořitelny?

Ano, zrušení anonymní vkladní knížky pro Vás zajistí kterákoli pobočka České spořitelny.

Co se stane s vklady na anonymních vkladních knížkách po ukončení výplaty?

Od roku 2012 jsou všechny nevyzvednuté vklady na anonymních vkladních knížkách majetkem správců těchto prostředků (tedy v našem případě České spořitelny). My jsme si dobře vědomi jejich původu a víme, že jsou výsledkem poctivého střádání lidí. Proto jsme se rozhodli věnovat všechny zbylé prostředky české společnosti prostřednictvím Nadace Depositum Bonum, kterou jsme založili. Zaměřuje se na zlepšení úrovně vzdělání, a to zejména v technických a přírodních vědách, a za krátkou existenci se jí podařilo získat vysoký kredit u odborné veřejnosti (učitelů a vzdělávacích autorit). Z částky, kterou jsme do nadace nepřevedli, vznikla rezerva pro klienty, kteří si ještě přijdou vyzvednout vklady i po termínu.

Jak si mohou zrušit anonymní vkladní knížku lidé dlouhodobě nemocní a upoutaní na lůžko?

Majitelem anonymní vkladní knížky je ten, kdo vkladní knížku předloží a zná případné heslo. Pokud se tedy klient nemůže sám dostavit do naší banky ke zrušení anonymní vkladní knížky, může k tomuto úkonu pověřit třetí osobu, které důvěřuje.

Jak mohu zajistit převod vkladu ve prospěch dětí nebo vnoučat bez vědomí jejich rodičů?

Bez vědomí rodičů (opatrovníků, zákonných zástupců) nelze vkladní knížku na jméno dítěte založit. Dětskou vkladní knížku může založit pouze rodič (zákonný zástupce, opatrovník), který tuto skutečnost prokáže.

Může s vkladní knížkou na jméno nakládat někdo, koho pověřím?

U vkladní knížky na jméno můžete k dispozici s vkladem udělit plnou moc k veškerým právním úkonům souvisejícím se správou a vedením vkladu na vkladní knížce a k nakládání s vkladem, v kterékoliv pobočce naší banky. Počet disponujících osob není omezen.

Našli jsme vkladní knížku po babičce, která již nežije, můžeme peníze z knížky převést?

S vkladem na anonymní vkladní knížce disponuje ten, kdo vkladní knížku předloží a zná případné heslo. Pokud heslo znáte nebo není vkladní knížka heslem chráněna, může se kdokoliv z Vaší rodiny dostavit a anonymní vkladní knížku zrušit. Pokud je anonymní vkladní knížka chráněna heslem a nikdo toto heslo nezná, pak Vám vklad nemůžeme vyplatit.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 18.8.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,050 - -0,04%
USD 22,225 - -0,16%

Přihlášení

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster