800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Vaše dotazy - Karty - Skimming

Co je to skimming?

Termínem „skimming“ označujeme kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým se mohou pokusit odcizit peníze z účtu poškozeného.

Hrozí mi zneužití karty, když budu vybírat z vašich bankomatů? Hlavně teď před Vánoci?

Předvánoční nákupy a s nimi spojené výběry ve vyšších částkách mohou podvodníkům nahrávat, takže by se mohly objevit pokusy nainstalovat podvodné čtečky na bankomaty s cílem karty zneužít. Zintenzivněli jsme tedy monitoring našich bankomatů tak, abychom takovým případům předešli.

Je potřeba být obezřetný a opatrný, můžeme vám proto poradit několik pravidel. Při jakémkoli podezření na nestandardní chování bankomatu doporučujeme vůbec kartu nevkládat a informovat banku nebo policii.

  • prohlédněte si vždy bankomat, ze kterého chcete vybírat
  • při zadávání PIN dbejte na to, aby nikdo za zády či odjinud nemohl PIN odpozorovat
  • pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte banku nebo policii. Z bankomatu nevybírejte.
  • v případě problémů při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc“ cizích osob (např. rady na opakované zadání PIN)
  • v případě, že bankomat nevydá bankovky, zkontrolujte pro jistotu, zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt

Rozhodně se ale nemusíte obávat vybírat z našich bankomatů nebo dokonce s výběry přestat. Bankomaty jsou chráněny celou řadou bezpečnostních prvků -  všechny bankomaty mají  protikopírovací zařízení a software, provádíme fyzický i elektronický monitoring bankomatů na dálku, preventivně blokujeme karty, pokud máme podezření na skimming.

Jak antiskimmovací zařízení vypadá? Jak ho poznám?

Skimmovací zařízení může vypadat velmi různě. V podstatě se dá říci, že pokud je na bankomatu cokoli  nestandardního, čeho jste si na bankomatu dříve nevšimli, měli byste zpozornět. Nejnovější modely skimmovacích zařízení na našich bankomatech mají stejnou zelenavou barvu jako bezpečnostní nástavec, který je umístěn v bankomatu na vstupu pro kartu, a mohou být na tento nástavec upevněny. Čtečka bývá také často umístěna v liště, která se nachází přes šířku bankomatu přes vstup pro platební kartu a výdej potvrzenek. Kamera pro snímání PIN je pak většinou  instalována v liště nad rámem obrazovky. Krycí lišty kopírovacích prostředků jsou vesměs v barvě a kovu velmi podobných materiálu, ze kterého je bankomat vyroben.

Co mám dělat, když mám podezření na zneužití karty?

Pokud byste si na bankomatu všimli čehokoli podezřelého, bankomat nepoužívejte a kontaktujte banku nebo policii. Pokud jste bankomat použili, doporučujeme kartu zablokovat na naší bezplatné informační lince 800 207 207.  Pokud zjistíte, že máte na výpisu z účtu transakce, které jste nerealizovali, doporučujeme podat reklamaci. Reklamaci prošetříme a pokud shledáme, že opravdu došlo ke zneužití karty, kompenzujeme škodu v plné výši.

Jak postupujete, když na bankomatu objevíte skimmovací zařízení?

Pokud zjistíme, že je na bankomatu instalovaná podvodná čtečka nebo na ni máme podezření, pak klienty, kteří na bankomatech v inkriminované době provedli transakce, kontaktujeme a informujeme je o preventivní blokaci platební karty. Pokud se jim nedovoláme, také kartu zablokujeme - bezpečnost je v tomto případě prioritou.

Vybíral jsem z bankomatu, kde bylo podvodné zařízení. Přijdu o peníze?

Není to zdaleka pravda ve všech případech. Právě z toho důvodu, abychom odčerpání peněz zamezili, provádíme preventivní blokace potenciálně ohrožených karet. Případnou škodu kompenzujeme v plné výši.

Jak dlouho vrácení peněz trvá?

Je to otázka několika dní. Reklamaci můžete podat v jakékoli pobočce České spořitelny.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 21.8.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,110 + 0,23%
USD 22,235 + 0,04%

Přihlášení

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster