800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

Dnešní finanční svět

Dnešní finanční svět je komplexní výukový program pro základní a střední školy. Přispívá k prohlubování finanční gramotnosti dětí. Je servisním programem pro vyučující a zároveň vzdělávacím programem pro jejich žáky. Program byl spuštěn ve školním roce 2011/12. Poslední novinkou z konce školního roku 2013/2014 je vydání druhého dílu učebnice Školní atlas Dnešní finanční svět, určené tentokrát pro střední školy.

Co všechno můžou žáci, studenti a jejich učitelé využít?

Učebnice s názvem Školní atlas Dnešní finanční svět (ŠADFS) pro základní a střední školy s doložkou MŠMT, jejichž součástí je i interaktivní DVD využitelné na multimediálních tabulích, Metodickou příručku pro vyučující, která jim pomůže při výuce finančních a ekonomických témat s vyžitím ŠADFS, Workshop Dnešní finanční svět určený pedagogům, na kterém se dozví, jak efektivně zapojit finanční témata do tradičních předmětů, webové stránky programu. Aktivity programu Dnešní finanční svět doplňuje desková hra Finanční svoboda. Děti ji ve školách hrají za podpory speciálně vyškolených lektorů z řad zaměstnanců České spořitelny. Díky hře mají možnost ověřit si teoretické znalosti interaktivní a zážitkovou formou v praxi.

Finanční svoboda 

Desková hra podporující finanční gramotnost a která představuje zážitkový, interaktivní nástroj pro výuku. Umožňuje prožít 30 let hospodaření rodiny nanečisto, prostřednictvím simulace reálných scénářů a událostí.  Má prokázané úspěchy jak u dětí, tak u učitelů, ale i u lektorů z řad zaměstnanců ČS, kterým hra pomáhá v osobním rozvoji.

Hru na školách lektorují naši proškolení zaměstnanci, kteří čas od času na jeden den v měsíci „oblékají učitelský plášť“ a prožívají s dětmi školou povinnými jejich úspěchy i neúspěchy ve světě financí.

Od roku 2012 již Finanční svobodu v rámci programu Dnešní finanční svět hrají žáci na více než 140 školách.

Nyní má Finanční svoboda i své mistry ČR. Rozhodlo o nich Mistrovství České republiky ve Finanční svobodě, které proběhlo 4. 6. 2014 v Praze. Více než 80 dětí ze 17 škol prožilo nanečisto celkem 90 let v roli finančních poradců tří různých rodin. Těmi nejlepšími se stali Michal Čech a Tomáš Cibulka z Obchodní akademie Kolín.

www.dnesni-financni-svet.cz [nové okno]

Turnaj ve Finanční svobodě  Turnaj ve Finanční svobodě  Turnaj ve Finanční svobodě  

Dnešní finanční svět  - kapesní příručka pro lepší orientaci v dnešním světě peněz

  Stáhněte si publikaci, která nese název Dnešní finanční svět [nové okno] . Publikace Dnešní finanční svět se dívá na peněžní  tematiku širokoúhlou optikou, přináší  i netradiční témata, například o historii peněz, nabízí přehledné praktické informace o tom, jak fungují banky, jaké produkty nabízejí, kam se obrátit ve finanční tísni nebo co nás čeká s připravovanou důchodovou reformou. Po přečtení získáte základní představu o tom, jak funguje bankovnictví i ekonomika obecně a zjistíte jak efektivně nakládat se svými finančními prostředky a odpovědně řídit hospodaření své domácnosti.

 

Podporujeme

Poradna při finanční tísni

Poradna při finanční tísni je nestátní nezisková společnost, jejíž hlavní náplní je poskytovat profesionální pomoc lidem v oblasti spravování svých financí, nebo pokud se ocitnou ve finanční krizi. Svým klientům nabízí analýzu finanční situace, návrh na její zlepšení či psychologickou a právní konzultaci. Poradna poskytuje své služby zájemcům zcela zdarma, nestranně a důvěrně.

Poradna při finanční tísni vznikla v roce 2008 a Česká spořitelna spolu se Sdružením českých spotřebitelů byly jejími prvními zakladateli.

Od začátku jejího působení do července 2014 se na poradnu obrátilo již přes 68 tisíc klientů. Nejčastějšími případy, se kterými se na ní lidé obracejí jsou exekuce, obecné zadlužení, podání návrhu oddlužení - osobní bankrot, komunikace splátkového kalendáře či žádosti na zastavení exekuce.

www.financnitisen.cz [nové okno]

Televizní seriál Aby dluhy nebolely 

Aby dluhy nebolely je 26dílný TV seriál, který byl vysílaný od ledna do června 2012 na ČT 2. Cílem naučného seriálu bylo poskytnout divákům návod, jak se chovat, aby nesklouzli do nejrůznějších finančních pastí a případně jim také poradit, jak se z nich dostat ven.

Každý díl 8minutového seriálu zábavnou formou vzdělává v různých oblastech světa financí a dluhů (formy splácení hypotéky, exekuce, směnky aj.).

Projekt jsme podpořili nejen finančně, ale také odborně. V jednotlivých dílech seriálu vystupuje například ombudsmanka České spořitelny nebo ředitel Poradny při finanční tísni, kterou naše banka spoluzakládala.

Všechny odvysílané díly seriálu si můžete prohlédnout zde [nové okno].

Výzkum finanční gramotnosti 2013

V roce 2013 jsme opět ve spolupráci se společností Millward Brown provedli  výzkum finanční gramotnosti  - tentokrát u mladých ve věku od 12 do 25 let. A co jsme zjistili? Děti a mladí jsou na tom s finanční gramotností a zájmem v této oblasti se vzdělávat podobně jako dospělí. Ukázalo se, že u dětí finanční gramotnost roste s věkem a logicky i se zvyšující se potřebou peněz. Finanční gramotnost je také přímo úměrná zájmu o tuto oblast. Čím méně mladí o financích vědí, tím menší potřebu vzdělávat cítí.

Co ještě výzkum ukázal?

  • nárůst finanční gramotnosti mladých není ve všech oblastech stejný
  • v cenách se orientují docela dobře i ti nejmladší
  • poměrně velké rozdíly  finanční gramotnosti jsou mezi žáky a studenty různých typů škol stejného věku
  • celkové skóre finanční gramotnosti mladých je 46 ze 100, s věkem roste, nejvíc mezi 15.-17. rokem 
  • do 15 let si mladí zpravidla nepůjčují, v plnoletosti mají s půjčkou zkušenosti dvě třetiny mladých (hlavně mužů)

 

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Facebook České spořitelny Twitter YouTube

Kurzovní lístky

Aktuální k: 9.2.2016
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,060 + 0,11%
USD 24,331 + 0,38%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster