800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

Začátkem příštího roku odstartuje penzijní reforma, která počítá s několika zásadními rozhodnutími občanů samých. První je potřeba řešit již letos. „Vstoupit do penzijního připojištění za stávajících podmínek je příležitost, která se už nebude opakovat,“ říká Aleš Poklop, generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny.

E15: Důchodová reforma byla společností přijata poměrně negativně. Čím si to vysvětlujete?

Negativní povědomí hodně přiživuje medializace toho, že spoření bude v rámci privátních fondů. Lidé si řeknou, že jsou soukromé a někdo je vytuneluje. Přitom už dnes miliony z nich spoří v penzijních fondech, které mají dlouholetou historii a které se budou transformovat na penzijní společnosti. Po ustálení trhu se tady s penzijními fondy více než deset let nic nestalo. Žádný z klientů nepřišel o své úspory. Navíc za sebou máme většinou silného akcionáře, takže se lidé opravdu nemají čeho obávat. Naopak mi přijde zvláštní věřit tomu, že stát bude mít vždy na to, aby důchody vyplatil, přitom to tak být nemusí. Druhý problém je v tom, že lidé mají málo informací. Stát považuje svou práci za hotovou, když se reforma uzákonila. Místo toho by právě teď měla probíhat rozsáhlá informační kampaň.

E15: Říkáte, že penzijní fondy mají za sebou pozitivní historii. Ovšem lidé se v rámci druhého pilíře musí rozhodovat ne na deset, ale třeba na třicet a více let dopředu. To je trochu velká sázka na jednoho koně.

Sázka na jednoho koně to není. Tím, že v rámci důchodové reformy odvádíte pojištění do povinného státního systému, a tím, že máte nad to ještě možnost spořit v rámci třetího pilíře a můžete se zapojit i do druhého pilíře, tak už tím to sázka na jednoho koně není. A i když vstoupíte do druhého pilíře, ze kterého nejde vystoupit, stále můžete kdykoli změnit penzijní společnost. Když vám nebude vyhovovat způsob fungování nebo její hospodaření, můžete kdykoli přejít ke konkurenci. To teď, když vám nevyhovuje způsob hospodaření státu v průběžném systému, přejít jinam nemůžete. Navíc je tu velká nejistota ohledně výše státních důchodů v budoucnosti.

E15: Jaká nejistota?

Nikdo vám dnes nezaručí, že dnešní důchody bude stát schopen vyplácet i za 30 let. Četl jsem nedávno zajímavou studii výzkumného think tanku IDEA. Ti spočítali, že kdybychom si chtěli i za padesát let udržet současnou úroveň veřejného zadlužení, abychom neskončili třeba jako Řecko, museli bychom ročně ušetřit 2,2 procenta HDP. To je ale ohromné množství peněz. Je to totéž, jako by stát všem plošně škrtl třetinu důchodu. Takže i když se druhý pilíř z dnešního pohledu může jevit pro mnoho lidí jako málo výhodný, nabízí alespoň určitou jistotu.

Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstvaE15: Jednou z navrhovaných možností, která nakonec do zákona neprošla, byl státní fond, jenž měl nabízet záruku jistoty pro občany. Byla podle vás chyba, že státní fond nevznikl?

Je pravda, že stát tady za čtyřicet let asi bude. Ale po pravdě řečeno já si vůbec nemyslím, že by zrovna ve státním fondu byla záruka návratnosti. Státy totiž ne vždy umí zrovna dobře hospodařit. Když se podívám třeba na české problémy se státními zakázkami, o kterých se neustále mluví v médiích, nebo se podívejte za hranice na problémy Řecka. Opravdu jsem přesvědčen, že soukromé společnosti hospodaří daleko lépe.

E15: Výhodou státního fondu by ale bylo, že by měl minimální nákladovost, protože by například neutrácel za marketing a reklamu.

S tím bych nesouhlasil. Je důležité si uvědomit, že penzijní fondy jsou firmy fungující na tržním principu. Takže sice vynakládají peníze na reklamu, to je pravda, ale dělají to tak, aby přesto dosáhli co nejvyššího výnosu pro klienty. Kdyby to neudělaly, klienti by jednoduše odešli ke konkurenci. Je potřeba si uvědomit, že po spuštění důchodové reformy budou prostředky klientů v obou pilířích striktně odděleny od majetku správce. Penzijní společnost  bude mít vůči klientovi pouze nárok na úplatu za obhospodařování majetku. Její maximální výše je určena zákonem a je mimochodem skoro o polovinu nižší, než jaké jsou fakticky nyní, i když neviditelné. Veškeré ostatní náklady, to znamená i náklady na reklamu, už bude platit penzijní společnost ze svého, nikoli z prostředků klientů.

E15: Jste tedy spokojen s podobou důchodové reformy, jak byla schválena?

Je rozhodně dobře, že po těch letech, kdy se o reformě jenom mluvilo, byl konečně schválen její konkrétní rámec, ve kterém budeme příští desítky let fungovat, i když se může třeba v parametrech měnit. Jsem především rád, že je nám konečně umožněno nabízet klientům různé investiční strategie a tím i zajímavější zhodnocení než doposud. Myslím si ale, že reforma má jeden základní nedostatek, a to je dobrovolnost ve druhém pilíři.

E15: Proč je to podle vás nedostatek?

Kvůli české povaze. I když se o nás říká, že jsme spořivý národ, není to úplně pravda. Zvykli jsme si totiž upřednostňovat dnešní spotřebu před spotřebou budoucí. Pořád si myslíme, že budoucnost je daleko, a spoření odsouváme na dobu, než si koupíme auto, než si pořídíme vlastní bydlení, než dostudují děti, než splatíme hypotéku. To je ale špatně, protože když začnete spořit ve čtyřiceti padesáti letech, budete muset vynakládat měsíčně velmi vysoké částky, abyste se připravili za tak krátkou dobu dostatečně. Týká se to třetího pilíře, kde se navíc zbytečně připravíte například o možnost čerpání státních příspěvků. Naopak by mělo být normální spořit na důchod už z první výplaty. Tři stovky měsíčně bohatě stačí, dosáhnete i po roce 2013 na státní příspěvek a až na to budete mít, můžete si úložku zase zvýšit. Myslím, že to vůbec na své životní úrovni nepocítíte, a o budoucnost nemusíte mít takové obavy.

E15: Lidé už většinou tuší, jak bude nový systém tří pilířů vypadat. Mnoha lidem ale není jasné, co pozitivního jim to přinese. Co to bude podle vás?

Největší benefit pro klienta je určitě rozložení úspor. Každý pilíř má navíc své výhody. Třetí pilíř má státní příspěvky a daňové odpočty. Druhý pilíř má zásadní výhodu v tom, že prostředky jsou za určitých podmínek předmětem dědictví. To je velmi důležité. Kdyby člověk spořil pouze ve státním pilíři, tak celý život odvádí ze mzdy spoustu peněz státu, ale v případě nějaké nečekané události pozůstalí s žádnou podporou státu většinou počítat nemohou. Takže reforma má i svůj rodinný rozměr.

E15: Neobáváte se tedy, že reforma nebude mít pro nízký zájem klientů úspěch?

Neobávám. Dnes už se dá skutečně očekávat, že rozběh nebude tak optimistický, jak zákonodárce předpokládal, ale zájem bude růst pozvolna. U třetího pilíře budou lidé více zvažovat riziko, ale vzhledem k výhodám, jako je vysoký státní příspěvek, je penzijní spoření bezkonkurenční produkt, o ten nemám obavy. A nebojím se ani o druhý pilíř. Bude mít jen pozvolnější náběh, protože v prvním pololetí roku 2013 se budou rozhodovat hlavně lidé nad pětatřicet let a všichni ostatní budou vyčkávat, až si ověří, jak budou nové penzijní společnosti fungovat, kolik vydělají a jestli se to pro ně vyplatí.

E15: Do konce listopadu letošního roku běží lhůta, kdy si lidé mohou pořídit penzijní připojištění, které zachová stávající smluvní podmínky i po reformě. Co byste poradil lidem, kteří váhají, jestli se zapojit, nebo ne?

Všem, kdo se rozhodují, bych doporučil, aby využili příležitosti a vstoupili do penzijního připojištění nyní, dokud mohou. Až si totiž za rok nebo dva otestují, jak nový systém funguje, budou mít kdykoli možnost se do reformy zapojit plně a využít druhého pilíře nebo přejít na nové podmínky v rámci třetího pilíře. V novém systému budou vyšší výnosy, ale je tam také určité riziko a jiný obchodní model, který nemusí každému vyhovovat. V takovém případě jim zůstane jistota výhod současné podoby penzijního připojištění, které mohou čerpat libovolně dlouho.

E15: Jaké tedy jsou hlavní výhody současného penzijního připojištění?

Tou hlavní výhodou je každoroční garance nezáporného zhodnocení. To prakticky znamená garanci úplné návratnosti všech vložených prostředků. Pro spoustu klientů je zajímavá navíc možnost vybrat si po 15 letech spoření polovinu naspořených prostředků ve formě výsluhové penze, a to včetně státních příspěvků. Zůstává také nárok na státní příspěvek, pouze se změní jeho výše až na 2760 korun ročně.

E15: Jak si podle vás nejlépe vybrat fond? Radíte třeba svým přátelům, když se na vás obrátí?

Pro mě je nejdůležitější historie fondu, co všechno už má za sebou. Dále jakého má akcionáře a nakonec náklady příštích období a zhodnocení. Já jsem teď radil svým dvěma kamarádům a oba přemýšleli hlavně nad důvěryhodností fondu, ne nad zhodnocením. A protože oba uvažují ekonomicky, tak se zajímali o náklady příštích období na jednoho klienta, protože ty nejlépe prozradí, jak dobře fond v minulosti hospodařil. A ty máme nejnižší. Pokud bych měl ale poradit skutečně obecně a co nejjednodušeji, tak to hlavní, nad čím by lidé měli přemýšlet, je zázemí. To znamená, aby měli klienti dostupnou pobočku, aby se mohli spolehnout, že jim tam umí ochotně a dobře poradit nebo s čímkoli pomoci a podobně. Česká spořitelna si to uvědomuje, a proto teď pracuje na přeměně pobočkové sítě tak, aby byla příjemná a užitečná zároveň různým typům klientů. Věřím, že se nám to podaří a naši klienti to ocení.

Rozhovor vyšel v pátek 9. března 2012 v příloze k důchodové reformě deníku E15.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,040 - -0,12%
USD 21,741 - -0,61%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster