800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

 

Do kdy se musím rozhodnout, jak se svým důchodem naložím?

Zákonný limit pro vstup do druhého pilíře je sice 35 let věku. I když jste ale mladší, s rozhodnutím byste rozhodně neměli otálet. Čím dříve začnete spořit, tím menší úložku budete muset měsíčně odkládat, takže své spoření v nákladech téměř nepocítíte. Navíc delší dobou spoření získáte vyšší zhodnocení a více státních příspěvků, takže více vyděláte. Pro účastníky starší 35 let běží od 1. 1. 2013 šestiměsíční lhůta pro vstup do druhého pilíře, později nebude možné do druhého pilíře vstoupit. Do třetího pilíře, tj. do doplňkového důchodového spoření můžete vstoupit kdykoliv.

Nahoru

Mám uzavřené penzijní připojištění. Budu si ho muset ukončit?

Rozhodně ne. Všechna penzijní připojištění uzavřená do 30. 11. 2012 budou automaticky přenesena do tzv. transformovaného fondu. Účastníkům v transformovaném fondu se pouze změní výše státního příspěvku, ostatní smluvní podmínky budou zachovány při starém. Z tohoto transformovaného fondu můžete kdykoliv později přestoupit na nové podmínky třetího pilíře, tj. do doplňkového penzijního spoření. Navíc si lze sjednat důchodové spoření ve II. pilíři. Záleží jen na Vás.

Nahoru

Pokud letos ukončím penzijní připojištění, mohu si ještě založit nové?

Nové penzijní připojištění je možné uzavírat až do 30. listopadu 2012 s účinností od 1. prosince 2012. To znamená. že si můžete ještě uzavřít nové penzijní připojištění, ale předchozí smlouva musí být ukončena nejpozději k datu 30.11.2012.

Nahoru

Je možné znárodnění penzijních fondů jako v Maďarsku?

Vzhledem k tomu, že by k takovému kroku byl nutný širší politický konsensus, jeví se z dnešního pohledu znárodnění jako velmi málo pravděpodobné. Takový krok by navíc poškodil mezinárodní ekonomické i politické renomé České republiky.

Na vysvětlenou: v Maďarsku se premiér Viktor Orbán k tomuto kroku rozhodl pro neudržitelný stav veřejného dluhu, který takto chce pokrýt, za což však Maďarsku hrozí rozsáhlé sankce EU. Oproti Maďarsku se ale Česká republika nepotýká s vážnějšími rozpočtovými ani měnovými problémy a disponuje vysokým ratingem, který usnadňuje emise dluhopisů.

Nahoru

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,040 - -0,12%
USD 21,741 - -0,61%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster