800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

Investování je způsob, jakým lze zhodnotit Vaše peníze. 

Můžete jej využít též jako nástroje pro shromažďování peněz, tedy spoření. Od klasického spoření, tak jak jej znáte, se však liší. Spoření je pravidelné ukládání peněz na bankovní účet či spořící vklad, kde jsou prakticky bez rizika úročeny zpravidla předem známou úrokovou sazbou. 

Investování je ukládání peněz do takových aktiv, která výměnou za možnost vyššího zhodnocení s sebou přináší riziko ztráty hodnoty.

Investovat lze různým způsobem - například nákupem nemovitostí, starožitností či uměleckých děl, drahých kovů, uložením peněz na termínovaný vklad v bance nebo investicí na kapitálovém trhu.
Na kapitálovém trhu se nakupují a prodávají cenné papíry. Místo prodávajících zaujímají na kapitálovém trhu obchodní společnosti (firmy), které vydávají cenné papíry, jejich prodejem získávají prostředky pro svoji podnikatelskou činnost. Společnostem, které vydaly cenné papíry, se říká emitenti.  Kupujícími jsou investoři, kterými mohou být fyzické i právnické osoby.
Prostřednictvím kapitálového trhu tedy dochází k přesunu peněz od těch, kteří je mají, ale momentálně nepotřebují, k těm, kteří je nemají, ale pro své plány potřebují.  Doba, po kterou tento přesun prostředků trvá, činí většinou více než jeden rok a obě strany přitom očekávají, že tato transakce pro ně bude výhodná a v budoucnu jim přinese zisk.

PROČ INVESTOVAT?

Chci ochránit své úspory před inflací.

Znehodnocování peněz v čase neboli inflace ovlivňuje počet věcí které si můžeme koupit za určitý obnos.  Například kvůli inflaci si dnes za 100 000 Kč můžeme koupit mnohem méně než před 20 lety.  Proti inflaci (znehodnocování peněz) se dá čelit způsobem, kterým je právě investování.

Chci bydlet ve vlastním.

Bydlení je jednou z největších životních investic.  V současné době je nabízeno mnoho investičních produktů např. hypotéky, stavební spoření, které ovšem nejsou jednoznačnou odpovědí na vyřešení této potřeby.   Investování je proto v mnoha případech začátkem realizace Vašeho snu o bydlení.

Chci našetřit dětem na vzdělání.

Vzdělání je jedním ze základních předpokladů k úspěchu.  Důležitost vzdělání neustále roste a přináší s sebou neočekávané náklady, které si mnozí z nás nedokázali před několika lety ani představit.  Zajištění dobrého vzdělání otevírá více šancí pro děti a jejich další společenské uplatnění.

Chci jet na vysněnou dovolenou.

Málokdo je schopen si ušetřit na vysněnou dovolenou či nějaký další sen za pouhý rok.  Vysněná dovolená může být tím pravým cílem dlouhodobějšího investování.  Většina lidí se domnívá, že investovat má cenu teprve tehdy, když je výše prostředků dostatečně velká. Avšak i při pravidelném investování malých částek si můžete splnit Vaše sny. 

Chci se zabezpečit na stáří.

Pokračující krize stávajícího důchodového systému založeného na mezigenerační solidaritě dává tušit, že zajištění dodatečných prostředků nám pomůže prožít klidné stáří.  Investice s dlouhodobějším investičním horizontem jsou jako stvořené pro zabezpečení se na pohodové stáří.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,040 - -0,12%
USD 21,741 - -0,61%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster