800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

Anuita

Celková měsíční splátka úvěru (obsahuje úrok i jistinu, jejichž poměr se ve splátce v průběhu splácení mění).

Jistina

Částka, kterou si od banky půjčíte a měsíční splátkou ji postupně snižujete. Je to částka bez úroků.

Úrok

Kompenzace za půjčení peněz a převzatá rizika. Stejně jako splátka jistiny je zahrnut v celkové měsíční splátce.

Fixace úrokové sazby

Používá se u dlouhodobých úvěrů, zejména u hypoték. Doba, po kterou se úroková sazba – a tedy ani splátka Vašeho úvěru – nebude měnit. Kratší fixace umožňuje nižší úrokovou sazbu, a tedy snížení nároků na měsíční rodinný rozpočet. Kromě toho je možno splatit část úvěru nebo celý úvěr na konci období fixace úrokové sazby, a to bez jakýchkoli poplatků (např. prodejem předchozí nemovitosti, z mimořádného příjmu, z uspořených prostředků rodiny). Delší fixace úrokové sazby sice znamená o něco vyšší úrok, respektive měsíční splátku, ale je přirozenou ochranou příjemce úvěru před nepředvídanými pohyby úrokových sazeb, a to přiměřeně k době fixace. Delší fixace má tu výhodu, že můžete dlouhodobě a přesně plánovat své rodinné výdaje.

Žadatel, spolužadatel

Ti, kdo se zaváží převzít splácení celého úvěru a jsou podepsáni v hypoteční smlouvě. Mají stejná práva a povinnosti.

Úvěrový registr

Databáze informací o platební disciplíně klientů bank, leasingových společností i nebankovních společností. Prostřednictvím registru mohou banky zjistit, zda v době, kdy žádáte o úvěr, nejste předluženi a jak své závazky splácíte. Disciplinovaným klientům banka může poskytnout lepší podmínky. Klientům, kteří jsou příliš zadluženi a mají potíže se splácením, může naopak odmítnout úvěr poskytnout. Chrání tak klienta před dalším zadlužováním.

Věřitel

Ten, kdo půjčuje peníze, ve většině případů je to banka.

Zástava

Majetek - nemovitost sloužící jako záruka bance pro případ nesplacení dluhu.

Zástavní právo

Právo (banky) k cizí věci (zástavě), které se zapisuje do katastru nemovitostí. Vázne na nemovitosti a působí proti všem jejím budoucím vlastníkům. Nemovitost, která je předmětem zástavního práva, musí být pojištěna před živelními riziky a pohledávka z případných výplat pojistného zastavena ve prospěch banky.

Odhad nemovitosti/znalecký posudek

Pro určení maximální výše hypotečního úvěru, kterou Vám banka bude ochotna půjčit je třeba znát hodnotu zástavy – nemovitosti.Tu zajistí smluvní znalec banky a běžně požadovanými dokumenty pro odhad jsou např.: list vlastnictví, snímek katastrální mapy, projektová dokumentace, nabývací tituly, stavební povolení v případě výstavby atd.

100% nebo 80% hypotéka

Pokud nemáte žádné vlastní prostředky, ale celková výše zastavované nemovitosti na základě znaleckého posudku je stejná nebo vyšší jako částka, kterou si chcete půjčit, jedná se o 100% hypotéku.
O 80% hypotéku se jedná v případě, že vaše vlastní prostředky představují 20% z celkové výše zastavované nemovitosti a vy potřebujete půjčit jen zbylých 80%.

Příklad: Pokud si na nemovitost v hodnotě 1,5 milionu Kč půjčíte 1,5 milionu Kč, jedná se o 100% hypotéku. Pokud si na nemovitost v této hodnotě půjčíte 1,2 milionu Kč, jedná se o 80% hypotéku.

Mimořádná splátka

Neboli předčasné částečné splacení hypotéky. Ve většině případů je ji možné složit bezplatně na konci období fixace, případně v průběhu fixace za poplatek.

Garance úrokové sazby po celou dobu splácení

Při každé změně fixace garantujeme transparentní způsob výpočtu nové úrokové sazby. Máte tak jistotu zvýhodněné úrokové sazby po celou dobu splácení.
 

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 26.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,030 - -0,04%
USD 21,902 + 0,74%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster