800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

V některých médiích se objevily zprávy, které zpochybňují bezpečnost čipových karet. Nejde o odhalení nového triku podvodníků, ale o aktivitu skupiny inženýrů na britské University of Cambridge. Ti přišli na technologii, která je schopná ovlivnit dialog mezi platebním terminálem a platební kartou tak, že transakci lze zadat i bez použití PIN. Cílem těchto výzkumů je mapovat bezpečnostní systémy na kartách, odhalovat případné slabiny a dále posilovat bezpečnost karet. Nikdo tímto způsobem žádné karty nezneužil. Čipová technologie na kartě stále představuje nejvyšší možné zabezpečení karty.

V našich podmínkách je ale použití takové technologie velmi nepravděpodobné, a to z několika důvodů:

  • při platbě přes terminál se PIN ověřuje v naprosté většině případů v tzv. on-line režimu a při takovém zpracování technologie nefunguje
  • u transakcí jsme schopni rozpoznat, že neproběhlo ověření PINu, takže podezřelé transakce bychom neprovedli (nebo provedli až po ověření)
  • zařízení je poměrně složité a robustní, takže jeho praktické použití je velmi diskutabilní - případný pachatel by byl velmi nápadný. Kartou u nás navíc většinou do terminálu vkládá obsluha v obchodě, ne držitel karty (tedy případný pachatel, který by chtěl zneužít odcizenou kartu, by ke zneužití neměl prostor).

Technologie je schopná ovlivnit pouze platby přes platební terminál (tedy u obchodníků), na výběry z bankomatů nebo platby kartou přes internet nemá žádný vliv.

Máte čipovou kartu a přesto jste PIN nemuseli zadávat?

Nemusíte mít obavy ze zneužití karty. Údaje z čipu na kartě je platební terminál schopen načíst pouze v případě, kdy on sám je čipovou technologií také vybaven. Pokud tomu tak není, načítají se údaje z magnetického proužku, tzn. že PIN nezadáváte a potvrzujete transakci podpisem. U karet Maestro se PIN zadává vždy, bez ohledu na to, zda jsou údaje načteny z proužku či čipu. Nejen všechny platební karty, ale i platební terminály a bankomaty České spořitelny čipovou technologii už mají.

Obecná bezpečnostní pravidla

Platí, že pokud ztratíte kartu nebo Vám ji někdo odcizí, případně pokud na svém výpisu z účtu objevíte jakékoli podezřelé transakce, je nutné kartu co nejdříve zablokovat. Kartu zablokujete kdykoli na naší infolince 800 207 207 nebo v jakékoli naší pobočce. Vždy stojíme za našimi klienty. Pokud by se prokázalo zneužití karty z důvodu narušení bezpečnostních systémů, škodu Vám nahradíme v plné výši.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 21.8.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,110 + 0,23%
USD 22,235 + 0,04%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster