800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

27.2.2009 - MF Dnes

Ještě dřív, než nebudete mít na další splátku, domluvte se v bance, jak postupovat dál. Hlavně s bankou komunikujte. Pomoci vám může prodloužení hypotéky nebo odklad splátek. Není to příjemný pocit. Stojíte před bankou a jdete jim říct, že máte problém s příští splátkou. Zkusila jsem se zachovat tak, jak radí banky: ještě předtím, než následující splátku neodešlu, začít situaci řešit. Naštěstí jenom jako.

Přicházím se staženým žaludkem k přepážce a soukám ze sebe tu šílenou větu: "Mám teď práci jen na poloviční úvazek a bojím se, že nezvládnu domluvené splátky." A je to venku, nejhorší mám za sebou.

rada:

Můžete zavolat na infolinku, ale lepší je obrátit se na svého poradce v bance. Obvykle je to ten, s kým jste hypotéku podepisovali a jehož vizitku máte schovanou u originálu smlouvy.

Požádejte o schůzku v důvěrném prostředí. O finančních problémech se těžko mluví, když vám za zády stojí fronta lidí toužících založit trvalý příkaz.

Snížit splátky, zařídit odklad
"Zkusíme s tím něco udělat," zní povzbudivě z druhé strany stolku. Poradkyně navrhuje prodloužit hypotéku z 20 na 30 let, splátka se sníží a měsíční rozpočet si uleví. V mém případě z 11 500 na 8 000 korun. Nepřijde mi to zas tak velká sláva, zkouším se proto ptát na odklad splátek. Půl roku bych platila jen úroky 5 400 měsíčně, pak bych zase naskočila na standardní splátky. To by mi v mé situaci pomohlo víc, ale zase je mi líto těch víc než 30 tisíc, které bych bance dala jen tak, aniž bych alespoň o kousek snížila svůj dluh. "Vytisknu potřebné papíry a podepíšete žádost," popisuje bankéřka další postup. V tu chvíli přiznávám, že to není třeba.

rada:

Nechte si vysvětlit všechny možnosti i to, kolik budou stát. Zeptejte se na poplatky, změna smlouvy obvykle stojí kolem 2 000 korun. Nemusíte se rozhodnout hned.

Banky nabízejí úvěry, kde se předem počítá s bezproblémovým odkladem splátek. Třeba v České spořitelně pořídíte Ideální hypotéku na dobu do další změny úrokové sazby (fixace) za poplatek 1 999 korun.

Co dělat, abyste měli na splátku

  • méně utrácejte
  • domluvte si odložení splátky, obvykle je to možné o půl roku
  • pronajímejte pokoj, získáte příspěvek na splátku
  • mění-li se vám zrovna fixace, ptejte se, kolik byste platili jinde, a případně přefinancujte hypotéku
  • když je nejhůř, domluvte se s bankou a prodejte dům sami, dostanete víc než v dražbě

Dům vám nejspíš nezabaví
To, že by vám banka prodala střechu nad hlavou, moc pravděpodobné není. Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank to komentuje: "Exekuce je opravdu mimořádná věc. Za celou dobu, co poskytujeme hypotéky, došlo jen k několika případům." Stejně jako ostatní bankéři zdůrazňuje, že k tomu přistoupí, jen když klient dlouhodobě nekomunikuje. A slovem dlouhodobě myslí bankéři třeba půl roku.

rada:

Můžete se pojistit pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání. Při úvěru na 1,5 milionu a splatnosti 20 let stojí pojistka 650 až 900 korun měsíčně.

Pozor - sjednáváte ji při podpisu hypoteční smlouvy. Dodatečně to mnohdy nejde.

 

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,040 - -0,12%
USD 21,741 - -0,61%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster