800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

3.7.2009 - www.novinky.cz

Ztráta zaměstnání v situaci, kdy máte povinnost pravidelně každý měsíc splácet několik tisíc na hypotéku, může způsobit rodině zásadní finanční problémy. Nejde ale rozhodně o situaci bezvýchodnou. Důležité je nepodlehnout emocím a řešit věci racionálně.

Pravidla, kterých byste se v takové situaci měli držet, jsou shrnuta do těchto pěti bodů.

1. Využijte své vlastní rezervy

K pravidelným splátkám využijte své finanční rezervy uložené na spořicích účtech a v jiných aktivech. Před pořízením hypotéky je dobré mít jistou finanční rezervu. Každý majitel hypotéky by měl mít vytvořenu rezervu optimálně ve výši 6násobku měsíčního příjmu. Pokud jste si ji nevytvořili v předchozích letech, můžete alespoň snížit své měsíční výdaje a to ve všech „nepovinných“ položkách od drahých kadeřníků po zbytečné cesty autem.

U finančních produktů můžete přerušit nebo snížit příspěvky na stavební spoření, penzijní připojištění nebo na čas přerušit pravidelné zasílání peněz do podílových fondů. Rozhodně čerpejte vždy jen z vlastních zdrojů. Nikdy neřešte ve strachu o ztrátu nemovitosti splátku hypotéky další půjčkou.

2. Ověřte pojištění ztráty zaměstnání

Ověřte si pojistné podmínky, které jste si sjednali při uzavření hypotéky. Banky při uzavírání hypotečních smluv vyžadují zajištění formou životního pojištění a u některých pojišťoven je součástí tohoto zajištění i pojištění rizika ztráty zaměstnání. Nepočítejte ale s tím, že v tomto případě budete mít od pojišťovny peníze k dispozici hned. Výplata pojistného plnění je zpravidla vázána na podmínku uplynutí doby 3-5 měsíců od okamžiku ztráty zaměstnání.

3. Jednejte o úpravě splátek

Kontaktujte člověka, který s vámi hypoteční smlouvu sepisoval, a hledejte společně možná východiska. Možná je v takových situacích úprava splátkového kalendáře, kdy se splátky odloží nebo se upraví jejich výše. Vzájemná dohoda je pro banku určitě lepším řešením než vyvlastnění nemovitosti a její prodej, který pro ni znamená vyšší náklady. Jednání o náhradním řešení s klientem je proto vždy i v jejím zájmu.

4. Přemýšlejte o koupi levnějšího bydlení

Zajímejte se o trh s nemovitostmi. Informujte se, zda se dá pořídit bydlení odpovídající vašim potřebám za nižší cenu. Vlastníte-li luxusní nemovitost, jejíž splácení by se pro vás stalo neúnosné, přemýšlejte o koupi levnějšího bytu, který nebude znamenat takovou finanční zátěž. Dobře zvažte své finanční možnosti.

5. Vyhledejte finančního poradce

Nebraňte se spolupráci s finančními poradci. Situaci, která je pro vás zcela neobvyklá, jsou zvyklí řešit při své každodenní práci a budou schopni objektivně zvážit vaše možnosti a vyjednat s bankou co nejvhodnější úpravu podmínek splácení. Poradce také posoudí celkovou finanční situaci vaší rodiny a doporučí vám, kde hrozí riziko nedostatečného zajištění, kde naopak platíte na poplatcích a pojištění zbytečně mnoho. Poraďte se o sestavení finančního plánu vaší rodiny tak, abyste pro příště podobným starostem předešli.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 22.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,070 - -0,11%
USD 21,874 + 0,57%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster