800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

 

Služby poskytované v rámci správy hypotečních úvěrů

Služby poskytované v rámci správy spotřebitelských úvěrů

 

1. Co se to nyní děje kolem bankovních poplatků?

Aktuálně graduje kampaň organizací, které se zaštitují zájmy spotřebitelů proti bankám na vracení poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů.

 

2. Jaký je o to mezi klienty bank zájem?

Podle informací od organizátorů, mají  podporu již 270,000 lidí využívajících bankovní služby. Toto číslo ale není nijak možné ověřit. Navíc je dobré číslo dát do kontextu celé bankovní populace, což je  cca 8,5 milionu lidí.

 

3. Proč si klienti na komunikaci s bankou najímají tyto organizace?

Velké i střední banky běžně řeší se svými klienty záležitosti bez přičinění organizací, které vymáhají po bankách poplatky. Zdá se, že organizátoři mají speciální motivaci pro svoje kroky a také disponují značným kapitálem. Jen komerční inzerce, kterou měli v tisku, kde vyzývali lidi k účasti na výzvách k vrácení poplatků, vyšla na miliony.

 

4. Proč banky účtují poplatky?

Banky účtují za produkty a služby cenu, která se skládá z úroku a z poplatku. Zatímco úrok se může měnit podle vývoje ekonomiky,  poplatek je stabilní. Úrok i poplatek je součástí ceny.

 

5. České banky hodně vydělávají. Je to tak správně?

Konkurence 40 subjektů na trhu srazila jejich ceny nízko, přesto banky v ČR vesměs stále vydělávají a pochopitelně si své výnosy chrání. Dobře to je. Kdo by chtěl, aby se mu o peníze starala banka, která ani sama neumí ošetřit svoje výnosy?

 

6. To je dobré pro majitele bank, ale co z toho máme my?

Ze zdravých bank se má dobře i český stát (banky platí daně, jsou tvůrcem pracovních míst, jsou věřitelem státu, který má tak zájem na jejich stabilitě).

 

7. Mně se ale stejně nechce platit poplatky

Poplatky nikdo neplatí s obzvlášť velkou chutí. Ale poplatek není něco, co by banka na klienty nějak pokoutně „ušila“, je založen na předem sjednaném smluvním vztahu.

 

8. Když je to tak, tak k čemu jsou tedy teď ty aktivity na vrácení poplatků?

Někteří klienti vyslyšeli nabídek organizací a právníků – za zkoušku nic nedají.

 

9. Však ano. Nic přece neriskují. Nebo je to jinak?

Riskují. Nikdo jim neřekl, že prohraný soudní spor pro ně znamená poměrně vysoké soudní výlohy. Klienti, pro které je významná položka 150,- nebo 80,- Kč jdou do rizika, že budou platit soudní výlohy v řádu tisícikorun.

 

10. Co z toho ti právníci mají?

To je správná otázka. Obvodní soud pro Prahu 5 vyměřil ve svém rozhodnutí o vrácení poplatku za hypoteční úvěr Hypoteční bance uhradit advokátní kanceláři 8000,- Kč.  Kdo se z toho všeho má nejlíp, je tedy jasné. Klienti to nejsou.

 

11. Je bankovní sektor v ohrožení?

Ne. Český bankovní sektor je silný a zdravý. Je v takové kondici i díky tomu, že stabilně stojí na dvou základních výnosových nohách: na příjmu z poplatků a na příjmu z úrokových sazeb.

 

12. Jaký je v příjmech z poplatků a z úroků rozdíl?

Zatímco příjmy z poplatků se dají plánovat, příjmy z úroků nikoli. Příjmy z úroků jsou rizikovější. To bylo v roce 2008 také důvodem, proč evropské a americké banky, které nevybíraly poplatky, ale jen úroky, měly problém. 

 

13. Kdyby banky měly vracet klientům poplatky, kolik by je to stálo?

Podle některých propočtů by vracení poplatků mohlo být součtu pro leckterou banku vyšší než roční zisk. To není pro ekonomiku dobrá zpráva. Ziskové banky jsou zdravé banky. A zdravé banky jsou základem zdravé ekonomiky.

 

14. Je pravda, že v Česku jsou poplatky nejvyšší v Evropě?

Není.  Naopak, máme srovnatelnou úroveň. Příjmy z poplatků v Česku nejsou procentuálně vyšší než je průměr v Evropě.

Pokud jde o příjmy z poplatků, obecně platí, že čím víc na východ, tím nižší mají podíl na provozním zisku (ruské banky), naopak, čím víc na západ, tím je jejich podíl na provozním zisku vyšší (Británie)

 

15. V čem je tedy vlastně problém?

Problémy jsou dva. Může dojít k zahlcení soudního systému (začínáme „jen“ s 270,000 případů  a můžeme skončit u milionů případů) o bagatelní částky za vedení úvěrového účtu nebo hypotečního účtu.

 

16.  To mi je celkem jedno. Já se nesoudím. Může to nějak ohrozit mě osobně?

Připravme se na radikální a plošný zásah do řádně fungujících cenových smluvních vztahů. Protože současná diskuse neskončí u bank, neskončí ani u korporací.  Spory se mohou dotknout každého občana, který má s jiným občanem smlouvu s cenovým ustanovením (s tzv. paušální cenou).

 

17. Tomu nerozumím, jako že smlouvy přestanou platit?

Ano, pokud budeme postupovat podle této logiky dál, veškeré smlouvy o paušálních cenách přestávají platit. Takže když třeba někomu pronajímáte byt, bude moci přijít a říct: „Mně se zdá ta cena nefér. Nic mi nedáváte, jen mě necháváte bydlet v bytě a vybíráte za to poplatek. Vraťte mi ho.“

 

18. Takže by se to dotklo i obyčejných lidí?

 Jistě, každého,kdo poskytuje nějakou službu nebo zboží a vybírá za to cenu. Takový pekař by se mohl dostat do situace, že lidé budou říkat: „Ty vaše rohlíky jsou drahé. Už si je od Vás budu brát jen za polovic a vraťte mi peníze za všechny ty roky zpátky,co jsme u vás nakupoval.“

 

19. Ale soudy v Německu takhle přece rozhodly také, nebo ne? 

Soud v Německu rozhodl o tom, že banka nemá vybírat poplatek za účet, který vede klientovi k úvěru, protože klient tento účet nepotřebuje. ale nerozhodl o zpětném vracení poplatků.

 

20. A tohle rozhodnutí je pro Česko závazné?

Není. Jsme dvě země s různými zákony.

 

21. A probíhají takové diskuse i v jiných zemích?

Sem tam ano. Například v Británii rozhodl nejvyšší soud tak, že soudům vůbec nepřísluší vstupovat do cenových ujednání.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 22.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,070 - -0,11%
USD 21,874 + 0,57%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster