800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

08.11.2006

CPI inflace a nezaměstnanost v říjnu

CPI inflace

  • Spotřebitelské ceny v říjnu na meziměsíční bázi poklesly o 0,5%, čímž se roční míra inflace sešupla ze zářijových 2,7% na 1,3%, což je nejnižší úroveň od května 2005. Číslo je pro trh překvapením, jelikož se nachází pod všemi odhady analytiků (největší optimisti předpokládali snížení inflace na 1,5%). Konsenzus trhu a náš odhad byl o tři desetiny vyšší než skutečnost (1,6%).
  • Za poklesem inflace stojí několik faktorů. Nejvýznamnější vliv měly ceny plynu, které se meziměsíčně snížily o očekávaných 5,5% a ke zpomalení jejich meziroční dynamiky napomohly i bazické efekty (minulý rok plyn zdražil). Cenovou hladinu táhl v říjnu směrem dolů i levnější benzín (o 5,5% díky příznivému vývoji cen ropy a silnější koruně), pekárenské výrobky a ceny čerstvé zeleniny a některého ovoce. Dalším faktorem bylo i sezónní zlevnění tuzemských dovolených a z meziročního čísla vypadlo loňské zvýšení koncesionářských poplatků.
  • Dle Davidových odhadů dosáhla inflace v říjnu svoje dno, a to nejenom pro tento, ale i příští rok. Už začátkem roku 2007 se bude pohybovat nad 3%-ní hranicí. Od prosince by se mělo do cen promítnout dubnové zvýšení spotřební dané na cigarety, od ledna 2007 opět vzrostou regulované ceny. Zdraží i potraviny kvůli horší sklizni a nahoru by měla zamířit i poptávková inflace (i když jenom pomalu).
    FRA kontrakty reagovaly poklesem, koruna mírně oslabila, brzy se však vrátila zpět. Naše investiční doporučení na FRačka je 9 bodů v plusu.

Nezaměstnanost

  • Míra nezaměstnanosti poklesla v říjnu na 7,4% (ze zářijových 7,8%), což bylo mírně pod očekáváním trhu a nás (7,5%).

Mária Fehérová
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 232
fax: + 420 224 995 120
MFeherova@csas.cz
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster