800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

17.07.2008

Pomoc klientům s virem Sinowal/Mebroot - update komunikace

1) Jak pozná klient nakažení virem Sinowal/Mebroot?

Tento virus je nebezpečný tím, že běžné způsoby ověření nepomáhají. V adresním řádku internetového prohlížeče je správný text (URL) směřující na službu SERVIS 24, je zobrazený zámeček chráněného spojení a v detailu jsou správná data certifikátu - název, autorita, miniatura. Ve skutečnosti totiž virus modifikuje stránky aplikace až u uživatele v prohlížeči. Jediným spolehlivým poznávacím znamením je neočekávaný požadavek na vložení odlišných údajů než při běžném přihlášení.

Potvrdit podezření na nákazu virem Sinowal/Mebroot je možné za pomoci antivirových nástrojů NOD32 nebo Avast!, které při kompletní kontrole PC na přítomnost známých variant viru upozorní.

2) Co hrozí při nákaze virem Sinowal/Mebroot?

Tento virus při pokusu o přihlášení uživatele ke službě internetového bankovnictví pozměňuje stránky aplikace tak, že požaduje vložení dalších bezpečnostních údajů (bezpečnostní kód, číslo smlouvy, někdy heslo pro telebanking, číslo platební karty+PIN). Získané údaje potom virus předává prostřednictvím Internetu útočníkům, kteří je mohou dále zneužívat.

Provedení neoprávněných operací s účtem klienta brání ještě požadavek na autorizaci transakcí.

3) Jak se viru Sinowal/Mebroot klient zbaví?

Virus Sinowal/Mebroot se do PC instaluje na více místech a modifikuje při tom původní součásti systému. Antivirové nástroje NOD32 a Avast! umí virus rozeznat a upozornit na něj, ale neumí jej vyléčit. V současné době není znám jednoduchý nástroj na odstranění tohoto viru.

Jediný nám známý spolehlivý způsob, kterým je možné odstranit virus Sinowal/Mebroot, spočívá v pořízení zálohy pouze uživatelských dat, kompletním zformátování pevného disku (součástí musí být také obnovení tzv. master boot rekordu), a následná instalace operačního systému.

4) Co má klient dělat, aby se virem Sinowal/Mebroot nenakazil znovu?

Bohužel v současné době není úplně prozkoumán způsob šíření tohoto viru. Antivirové nástroje NOD32 a Avast! umí v režimu kontroly komunikace s Internetem účinně blokovat zanesení známých variant tohoto viru do PC.

Vedle toho doporučujeme obecné zásady bezpečného používání Internetu. To znamená mít zapnutý a dobře nastavený osobní firewall, mít zapnutou a dobře nastavenou antivirovou ochranu, navštěvovat pouze důvěryhodné stránky na Internetu, instalovat a používat pouze programy z důvěryhodných zdrojů, pravidelně PC prověřovat antivirovým programem.

5) Jak postupovat v případě podezření na nákazu virem Sinowal/Mebroot?

Pokud existuje podezření na nákazu tímto virem, doporučujeme kontaktovat klientské centrum České spořitelny na telefonním čísle 800207207 pro zablokování služby a vygenerování nových přihlašovacích údajů. Doporučujeme také nepoužívat nakažené PC pro práci s Internetbankingem, dokud není virus odstraněn.

6) Jak postupovat v případě, že klient nerozumí poskytnutým pokynům?

V takovém případě doporučujeme klientovi, aby se obrátil na nejbližší servisní středisko pro výpočetní techniku, kde mu budou schopni s odstraněním viru pomoci.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 20.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,090 - -0,08%
USD 21,773 - -0,26%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster