800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

12.05.2008

CPI mírně dolů, průmysl po 6,5 roce v prvním meziročním poklesu

CPI mírně zpomalil, průmyslová výroba propadla

  • CPI inflace v dubnu mírně zpomalila, meziroční tempo růstu cen tak z březnových 7.1% zpomalilo na 6.8% (ČS:6.4%, trh:6.7%), meziměsíčně vzrostly ceny o 0,4%.
  • Za meziměsíčním růstem stály především ceny zemního plynu a tepla, a ceny potravin (které po 2 měsíčních poklesech opět vzrostly). Meziročně jsou výrazně vyšší než v roce 2007 ceny potravin a ceny položek spjatých s bydlením (teplo, plyn, nájemné – zejména regulované).
  • Inflace tak stále zůstává nepříjemně vysoko, překvapivá zatím zůstává relativně nízká odezva ekonomiky na extrémně silnou korunu (vzhledem k meziročnímu posílení o 10% jsme čekali výraznější pokles inflace). Podle nás to může (ve spojitosti se silným růstem v Q1) indikovat existenci poptávkových tlaků v ekonomice. Výhledově čekáme pokles inflace k 5% ke konci roku, rizika jsou ale zatím spíše k mírně vyšší úrovni. Vyšší inflace, vyšší růst pak letos povedou k mírnému zvýšení sazeb.
  • Zpomalení průmyslové produkce, které jsme čekali minulý měsíc, přišlo až nyní – meziročně průmyslová výroba poklesla (o 2.1%). Jedná se o první meziroční pokles po 6,5 roce. to bylo částečně dáno vysokou základnou z minulého roku a jiným počtem pracovních dnů. Po očištění o tyto vlivy by byl růst téměř 2 procenta. Toto zpomalení naznačovala už data ze zahraničního obchodu za březen, která byla překvapivě slabá.
  • Struktura hodně vypovídá o momentálních trendech české ekonomiky – meziroční pokles zaznamenala výroba textilií (textilní průmysl) a výroba potravin, nápojů a tabáku, naopak, tahouni české ekonomiky meziročně nezpomalili (elektrické a optické přístroje, stroje), i když růst to byl jenom mírný.
  • Otázkou i ve světle zahraničního obchodu tak zůstává, jestli se jedná o počátek zpomalení ekonomiky (pod vlivem zpomalení v zahraničí), nebo jestli je to jenom jednorázový faktor. Pokud by i další data potvrdila zpomalující ekonomiku (pod vlivem nižší poptávky ze zahraničí – to naznačuje i pokles zakázek ze zahraničí, v lednu o 1,2%, v únoru o 1,4%, nyní dokonce o 9%), pak by jsme v Q2 viděli očekávané zpomalení ekonomické aktivity.
  • Nezaměstnanost stále klesá - v dubnu až na 5,2%, ještě před rokem to bylo 6,8%. Pokud se projeví zpomalení ekonomiky, pak bychom do konce roku viděli její opětovný mírný nárůst (trh práce je zpožděným indikátorem).

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster