800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

06.05.2008

Bilance v březnu - zpomalení, ne katastrofa

  • Po excelentních prvních 2 měsících letošního roku (kdy by přebytek o 10% vyšší než za stejné období loňského roku) přišlo v březnu zpomalení zahraničního obchodu - přebytek byl o přibližně 7 mld. nižší než v březnu 2007, dosáhnul 8,1 mld. CZK (ČS: +14.6 mld., trh: +15 mld.). Na nižším přebytku se podepsal nižší export strojů a růst deficitu v obchodu s minerálními palivy (kde se naopak podepisuje vysoká cena ropy).
  • Tempo růstu vývozu i dovozů meziročně pokleslo - vývoz o 5,6%, dovoz o 2,4% (v běžných cenách). To dle Statistického úřadu ovlivnil nižší počet pracovních dní (o dva méně než v předchozím roce), velikonoční svátky a vysoká srovnávací základna března 2007(březnový přebytek byl vůbec nejvyšší za celý loňský rok).
  • Co si z tohoto údaje vzít - podle nás je zatím velice brzy říct, jestli se jedná o počátek trendu, nebo jestli je to jenom jednorázová záležitost v rámci „volatility“ vývoje přebytku obchodní bilance. Pokud by se jednalo o projev snižující se poptávky z Evropské unie (což je něco, co sice čekáme, nicméně ne v 1. čtvrtletí), pak by to z hlediska měnové politiky znamenalo spíše důvod pro stabilitu sazeb.
  • Co to znamená do budoucnosti - přebytek obchodní bilance za první čtvrtletí byl 34,6 mld. CZK. V příštích čtvrtletích očekáváme zpomalení z titulu zpomalujícího růstu v Evropské unii. Co ale zůstává hádankou je vliv koruny - ta je silnější už nějakou dobu, nicméně jestli se to projevuje v zahraničním obchodě, tak až nyní. Pokud by se zpomalení zahraničního obchodu potvrdilo i příští měsíc, mohlo by to dodat váhu některým hypotézám - např. že to byly smlouvy uzavřené na delší dobu, které českému zahraničnímu obchodu doposud pomáhaly, nebo že zajištění exportérů bylo uděláno na rok ( v Q1/2007 koruna slábla, a tedy zřejmě silněla i zajišťovací aktivita).

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster