800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

17.04.2008

Maloobchodní tržby – stále silný růst díky automobilům, elektronice a nábytku

 

Maloobchodní tržby – stále silný růst díky automobilům, elektronice a nábytku

  • Maloobchodní tržby bez motoristického segmentu vzrostly meziměsíčně v únoru o sezónně očištěných a reálných 0.4%, meziročně se zvýšily o 3,4%. Pokud k tomu připočteme i segment aut, pak meziroční růst dosáhne sezónně neočištěných 6.3% (trh:4,8%, CS:5,0%), po sezónním očištění pak o 4,5%.
  • Meziročně k růstu podstatnou mírou přinesl automobilový segment (a to jak prodej vozidel – 8,8%, tak i za prodej PHM), ten roste už přes 2 roky nepřetržitě. Dalšími tahouny růstu byly prodejny elektroniky (efekt koruny) a nábytku (stále silná poptávka po nemovitostech).
  • Překvapivě silný růst maloobchodních tržeb je další z řady silných čísel, poukazujících na solidní českou ekonomiku (obchodní bilance v dvouciferných přebytcích, průmyslová produkce v dvouciferném růstu). Ukazuje se, že ani téměř 7-procentní inflace neubírá spotřebitelům chuť utrácet - rozjetý průmysl si může dovolit platit lidem vyšší mzdy (meziroční růst nominální mzdy v průmyslu v únoru byl 13,1%), což se odráží i ve spotřebě. Pokud nezpomalí poptávka po českém průmyslovém exportu (což by přineslo zpomalení v EU), nebude možno dopad letošní reformy (která agregátním disponibilním příjmům ubrala) tak silný, jak se na prvý pohled zdálo. Čísla za prvé čtvrtletí tak naznačují silnější než očekávaný růst, což je další z argumentů, proč by centrální banka měla být spíše ostražitější.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster