800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

26.03.2008

Sazebník ČNB bez změny, Bankovní Rada v nesmírné mlze...

ČNB nemění sazby, nejistota kolem dalšího pohybu dle Rady velmi velká

  • ČNB dnes ponechala klíčovou sazbu bez změny na 3,75% (k poslednímu zvýšení došlo počátkem minulého měsíce, a to o 25 bazických bodů).
  • Hlasování bylo 6/1, což se dalo z vyjádření jednotlivých bankéřů čekat – můj tip je, že jestřábem je p. Hampl. Zatím tak v Radě jestřábí nálada nepanuje, s oslabením koruny (dnes se koruna dostala až lehce nad 25.60 a našim hlavním scénářem je další oslabení) se tak ale podle nás stane.
  • Proinflační a protiinflační rizika nepřekvapila – k těm prvním patří vyšší inflace a možnost přelití cenových šoků do inflačních očekávání a do dalších cen, k těm druhým pak nižší letošní růst v Eurozóně a hlavně silná koruna. Ta i po korekci stále představuje riziko (už i tak dost holubičího vyznění) poslední prognózy.
  • Dle viceguvernéra ČNB M.Singera jsou tato rizika zhruba vyrovnaná, a velice velká - to celou situaci halí do poměrně velké nejistoty. V tomto kontextu pak nepřekvapí, že Bankovní rada vidí „pravděpodobnost odchýlení se od trajektorie, v rámci které se (rada) rozhodla sazby neměnit, na jednou či druhou stranu jako relativně vysokou“. ČNB si tak jasně ponechává otevřené dveře pro další rozhodnutí v libovolném směru. Dle slov viceguvernéra budou hrát klíčovou roli přicházející data – zejména inflace, obchodní bilance či průmyslová produkce (vliv koruny, zpomalování v EU).
  • Podle nás se sazby letos změní, a to směrem nahoru – s oslabením koruny odpadne nejpodstatnější překážka pro neměnnost sazeb (a samozřejmě i pro úvahy o případném snižování sazeb), do popředí se dostanou inflační data (inflace sice bude klesat, ale zůstane vysoko po celý rok), odbory, nižší inflační cíl. Podtženo, sečteno – 25 bodů v koncem Q2.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster