800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

10.03.2008

CPI a nezaměstnanost v únoru

 

České CPI – stagnace proklatě vysoko..

  • České CPI zůstalo v únoru po lednovém šoku na 7,5% (trh:7,5%, ČS:7,4%), meziměsíční růst byl 0,3%. Za růstem cen oproti lednu byly hlavně ceny bydlení (vodné, stočné,teplo) a některých potravin (chléb,pečivo), ale i sezónní efekty jako ceny dovolených na horách. Na snížení cen působily hlavně ceny v dopravě (benzín vs. posilující koruna), některé potraviny (máslo, mléko) a elektronika (efekt dolaru). Efekt silnější koruny a administrativních úprav je vidět i v tom, že zatímco služby vzrostly meziměsíčně o procento, ceny zboží o 0.2% klesly.
  • Meziročně pak byl růst stejně jako v lednu 7,5% - meziročně jsou vyšší ceny, které ovlivnili zásahy z ledna (elektřina,teplo a pod.), ceny pohonných hmot (meziroční růst cen ropy netlumí ani silná koruna) a i přes mírné meziměsíční zpomalení cen potravin i jejich ceny. Meziročně jsou nižší ceny elektroniky, aut a pod.
  • Vyšší inflace s námi zůstane po podstatnou část roku – meziroční tempo růstu by mělo zpomalovat až s efektem vyšší základny ve druhé polovině roka (vyšší ceny ropy v roce 07, šok z cen potravin) a pak na přelome roku 2008 a 2009, kdy vyprchá efekt reformy z ledna 2007. Inflace je momentálně nad prognózou ČNB o zhruba 0,8 p.b., kurz koruny je pak oproti předpokladu v prognóze silnější cca o 3%. Vysoká inflace podle nás ale zůstává rizikem pro centrální banku, společně s oslabením koruny pak vidíme prostor pro jedno další zvýšení sazeb na přelomu Q2 a Q3.

Česká nezaměstnanost – dvě desetinky dolů

  • Nezaměstnanost v únoru klesla o 2 desetiny na 5,9 % (ČS:6,0%; trh 6,0 %), bez práce tak bylo 355 tis. lidí, což je o cca 9,5 tis. méně než koncem ledna a o 100 tis. méně než koncem února 2007. Silný růst české ekonomiky v roce 2007 se tak hmatatelně projevil v utahování podmínek na trhu práce.
  • O tom svědčí i počet volných pracovních míst - ten byl ke konci měsíce přibližně 150 tis., což meziročně bylo o 45,5 tis. více ( a to jsou v tom ještě není zahrnuté místa, které se firmy snaží zaplnit mimo evidence úřadů). To, že se firmám nedaří vytvářené pracovní místa zaplňovat, i když teoreticky existuje dvounásobně tak početná armáda nezaměstnaných, poukazuje na strukturální problémy na trhu práce (buď nízká ochota nezaměstnaných pracovat, nebo jejich nepostačující kvalifikace, nebo kombinace obojího).
  • Prostor pro tak razantní pokles nezaměstnanosti, jakého jsme byli svědkem v roce 2007, letos již nevidíme. Reformy, které plánuje ministr Nečas (podpora v nezaměstnanosti), jsou sice krok správným směrem, nicméně bez komplexnější reformy sociálních dávek a opatření k zvýšení kvalifikace stávajících nezaměstnaných nevidíme prostor k dalšímu poklesu. Letos je nadto situace komplikovaná ještě i očekávaným zpomalením v Evropské unii a zpomalením spotřeby.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster