800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

20.02.2008

Upozornění na šíření mylné informace o PINu

Vážení klienti,

v posledních dnech se prostřednictvím internetu šíří nepravdivá informace o tom, že pokud klient zadá svůj PIN k platební kartě pozpátku, bankomat vydá peníze a ve stejné chvíli přivolá Policii ČR. Majitelé platebních karet se tak podle této informace mají chránit proti přepadení, situaci, kdy po nich potenciální pachatel bude pod nátlakem chtít vybrat peníze z bankomatu.

Rádi bychom Vás touto cestou informovali, že podobná informace je zcela nepravdivá! Ke každé kartě patří jedinečný PIN. Pouze správně zadaný PIN umožní provádět v bankomatu transakce s platební kartou. PIN kód zadaný odzadu je chybný PIN kód a nelze po jeho zadání provést jakoukoli transakci, tedy ani výběr hotovosti!

Abyste se podobným okolnostem vyhnuli, doporučujeme jim dodržovat určité bezpečnostní pravidla:

  1. Peníze vybírat vždy z bankomatu umístěném na osvětleném místě.
  2. Vybrat si bankomat, kde je v okolí více lidí.
  3. Chránit si PIN, aby ho nikdo nemohl odpozorovat.
  4. Nenechat nikoho cizího zasáhnout do transakce.

Existuje také webová stránka, na které se můžete seznámit s tímto i jinými podvodnými e-maily a spamy, které kdy byly do e-mailových schránek zaslány:
http://www.hoax.cz/cze/index.php?action=hoax_detail&id=635 [nové okno]

DESATERO správného používání platební karty

Karta Vám může život zpříjemnit, ale také dokáže přinést mnoho problémů, jestliže se poškodí nebo když umožníte její zneužití. Chcete-li se problémům vyhnout, dodržujte, prosím, tato pravidla.

Chránit se začínáte již při převzetí karty
Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

Karta je pouze Vaše
Kartu nikomu nepůjčujte, porušovali byste tak obchodní podmínky. Držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.

Chraňte PIN
PIN nikomu nesdělujte - ani rodinným příslušníkům, zaměstnancům banky či orgánům policie. V žádném případě si PIN nepište na kartu.

Při použití bankomatu buďte opatrní
Při zadávání PIN při výběru z bankomatu dbejte na to, aby nikdo za Vašimi zády nemohl PIN odpozorovat.

Zásadně si u bankomatu nenechte od nikoho radit a řiďte se pouze pokyny na obrazovce. Nikdo nemá právo Vaši operaci přerušit. Obsluha bankomatu, která doplňuje hotovost, zásadně nikdy nevstupuje do transakcí klientů.

Vybranou hotovost i kartu ihned uschovejte. Používáte-li bankomat v noci, vyberte si takový, který je dobře osvětlen.

Poškozená karta přestává sloužit
Je nezbytné chránit magnetický proužek karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním. Ke zmagnetizování může dojít např. mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem.

Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve
Karta by měla být uložena odděleně od osobních dokladů a tak, aby byla maximální pravděpodobnost, že její ztrátu co nejdříve odhalíte. Pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě.

Při placení kartou buďte pozorní
Při placení kartou sledujte personál obchodu; zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál prodejny či restaurace by neměl s kartou odcházet. Pokud se tak stane, máte právo žádat navrácení karty a provedení transakce pod svým dohledem. Každý seriózní obchodník či restaurace Vám bez problémů vyhoví. Zkontrolujte, zda Vám personál vrátil skutečně Vaši kartu.

Nákupy bez návštěvy obchodu šetří čas, ale zvyšují riziko
Při poštovní nebo telefonické objednávce (tzv. MO/TO) nebo při použití karty pro placení prostřednictvím internetu je nutná maximální obezřetnost. V případě jakýchkoli pochybností o obchodníkovi raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou.

Sledujte své výpisy z účtu
Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu. Při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která Vám kartu vydala, a požádejte o prověření transakce (předložení prodejního dokladu od obchodníka). Máte-li pocit, že při placení kartou nebo při výběru z bankomatu nebylo vše v pořádku, raději si co nejdříve zkontrolujte stav účtu.

Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji
Při ztrátě nebo odcizení karty je nutno ji ihned zablokovat. Telefonní číslo, kde zprostředkují blokaci karet vydaných Českou spořitelnou, je: 800207207.

 

Ke své kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům!

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 19.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,110 + 0,08%
USD 21,829 + 0,15%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster