800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

15.02.2008

Setkání s analytiky aneb proč model ČNB maluje cut

 ČNB : Setkání s analytiky aneb proč model ČNB maluje cut

  • Byli jsme na setkání analytiků s Bankovní radou, kde byla prezentována jak nová prognóza, tak také některé informace k nové komunikační strategii ČNB.
  • Prognóza: proti poslední říjnové prognóze v lednu mnoho změn. Nejpodstatnější asi změna v prognóze jádrové inflace, a to směrem dolů. To je dle ČNB důsledkem jak silného protiinflačního vlivu české koruny (ČNB naznačila, že koruna je v její prognóze slabší než aktuální hodnoty, tudíž tento efekt je k dnešní situaci ještě zostřen) tak změn v predikčním modelu ČNB. Vliv těchto faktorů na pokles inflace (oproti prognóze 2 p.b.) je dle ČNB distribuovaný takto: 50 procent (cca 1 p.b.) vliv koruny (dovozné ceny) , 0.5-1 p.b. vliv modelových změn. Nižší jádrová inflace pak dává i nižší měnově-politickou inflaci.
  • Co se stalo s modelem? Poměrně dost. ČNB změnila váhy na vpředhledícím a vzadhledícím komponentu jádrové inflace, zatímco to bývalo 50-50, dnes je větší váha na vpředhledícím komponentu (65%). To je přímý efekt, kterým prognózovaná jádrová inflace klesá. Podobně funguje omezení průsaku vyšších cen (celkové inflace) do jádrové. Vzadhledící komponent kdysi bývalá celková inflace, dnes je to jádrová inflace, což má zásadní vliv na prognózu v situaci, kdy je celková inflace vysoko kvůli vyšším regulovaným cenám a exogenním šokům. Nepřímý efekt je pak prostřednictvím kurzu koruny, která sama o sobě snižuje jádrovou inflaci, která dále vstupuje do očekávání.
  • Takto změněný model pak ukazuje to, co jsme měli možnost vidět už minulý týden – trajektorii sazeb, která směruje nejdřív mírně nahoru (což byl hike minulý týden) a pak dolů; na konci roku je pak 3M PRIBOR o cca 60-70 bodů níž než dnes.
  • Nás pohled na danou situaci se ale liší – nemyslíme si, že tyto změny reflektují to, jak v dané situaci modelovat inflační očekávání obyvatelstva. Domníváme se, že struktura a charakter inflace (vyšší viditelnost kvůli cenám potravin) je pro inflační očekávání větší hrozbou, než se ČNB zdá. Kromě toho, myslíme si, že zvednout sazby ještě jednou tento rok se může ukázat jako taktické rozhodnutí – pokud se ukáže, že inflační očekávání jsou skutečně ohroženy, nebude ČNB obviněna z toho, že inflaci musí “honit“. Pokud se ale ukáže, že inflační očekávání jsou OK, pak může sazby rychle znovu snížit (konec-konců, v modelu je snížená perzistence měnové politiky). Posledním faktorem pro námi očekávaný nejbližší pohyb sazeb (+25 bps. v květnu) je očekávané oslabení na koruně (spouštěč: dolar, možné problémy v regionu-Rumunsko,vyšší dividendy z titulu problému financování zahraničních firem, možné zpomalení v EU a přenos do ČR).


Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
mob. + 420 733 610 046
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster