800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

22.01.2008

Fed snížil sazby o 75bp.

  • Fed snížil základní jednodenní úrokovou sazbu o 75bp. na 3,5%. Diskontní sazbu snížil také o 75 bp. na 4,0%. Nejde o úplné překvapení. Část trhu snížení před pravidelným zasedáním čekala a podle futures se čekalo snížení o 75bp.
  • Podle prohlášení Fedu byl krok vyvolán zhoršujícím se výhledem ekonomiky. Podle našeho názoru jde o snahu zabránit prudkému propadu akcií signalizovanému futures. Časování i rozsah snížení sazeb má působit psychologicky. Rizikem je, že investoři mohou snížení sazeb interpretovat opačně: Fed je natolik vystrašen možným propadem ekonomiky, že propadá panice. Z makroekonomického hlediska nemá snížení sazeb týden před pravidelným zasedáním smysl.
  • Fed konstatoval, že situace na peněžním trhu se zlepšila, ale na širším finančním trhu zhoršila. Posledním příznakem zhoršování situace bylo snížení ratingu společnosti ujišťující dluhopisové emise Ambac agenturou Fitch.
  • Fed prohlásil, že bude dále sledovat vývoje ekonomiky, zasáhne včas aby působil proti rizikům. Další snížení sazeb je tedy pravděpodobné.
  • Dopad na české sazby: Reakce Fedu potvrzuje očekávání opatrné ČNB. Ta nebude spěchat se zvyšováním sazeb, když inflace je vytlačena na několikaměsíční maxima díky nákladovým faktorům, ekonomika letos zpomalí díky reformám a snížení růstu ve světě. Držíme proto prognózu: letos +25bb s rizikem na +50bb. Po snížení sazeb v US vidíme prostor pro pokles české křivky až o 10bb.
  • Reakce trhu: americké akciové futures reagovaly bezprostředně růstem (z -4-5% na -2%) impuls však rychle vyprchal a futures se vrátily na hodnoty před zveřejněním informace. Evropské trhy se op ranním propadu vzpamatovávaly už před zprávou o snížení sazeb, ta je dále podpořila, ovšem po zatím vlažné reakci v USA se evropské indexy začínají vracet na slabší pozice. Důležité bude, jak se bude chovat americký trh po zahájení obchodování v 15:30. Zatím to vypadá, že ti na které mělo snížení sazeb zapůsobit nejvíc reagují jen slabě. Dolar bezprostředně oslabil na 1,458, také začíná mírně posilovat. Výnos dvouletého dluhopisu klesl o 10bp. ve volatilitě posledních dní se však tento pohyb téměř ztrácí. Výnos desetiletého dluhopisu vzrostl o 10bp (tedy růst strmosti výnosové křivky. Měny v regionu reagovaly bezprostředně mírným oslabením, op tom co se předtím v souladu s evropskými akciovými burzami vzpamatovávaly. Koruna k euru po ranních 26,35 posílila na 26,15 a po zprávě oslabila na 26,20.
    Ľuboš Mokráš
    Česká spořitelna

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně, 1, Praha 1, 113 98
tel.: +420 224 995 456
fax.: +420 224 995 120
lmokras@csas.cz
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster