800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

18.01.2008

Platební bilance v listopadu - 1. přebytek od března

 

Platební bilance v listopadu prvý raz v přebytku od března

  • Běžný účet skončil v listopadu v přebytku 1,152 mld. CZK, což byl od března roku 2007 prvý přebytek. Bylo to zejména díky výborné obchodní bilanci (a bilanci služeb), menšímu odlivu dividend (bilance výnosů) a i díky aktivnímu saldu převodů z EU do ČR (přes 3mld. CZK).
  • Celkové saldo běžného účtu za posledních 12 měsíců vykazuje postupné zvolňování deficitu, momentálně na úrovni kolem -87 mld. CZK. Tento deficit je z převážné část na kumulativní báze financován přebytkem na finančním účtu (cca 71 mld. YTD). Příliv přímých zahraničních investic (což je jedna z nejpodstatnějších složek, která v podstatě kryje odliv dividend na běžném účtu) má mírné rostoucí tendenci (saldo přímých zahraničních investic dosáhlo za prvých 11 měsíců tohoto roku cca 131 mld. CZK).
  • Pozitivní vývoj platební bilance se tento rok promítá i do vývoje běžného účtu, za celý rok tak očekáváme deficit běžného účtu kolem 100- 110 mld. CZK, prosincová obchodní bilance má totiž tendenci být kvůli Vánočním dovozům sezónně spíše horší. Tento deficit bude ale z nejpodstatnější částí vykrytý přebytkem na finančním účtu, pro Korunu tak tato data jsou v podstatě neutrální. Koruna tak zůstane pod vlivem událostí v zahraničí.
  • Dopad na trhy: žádný.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 


 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster