800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

16.01.2008

Listopadový průmysl v ČR - více než pětiletý růst pokračuje


Listopadový průmysl – již více než 5 let růst

  • Meziroční tempo růstu průmyslové výroby bylo v listopadu 6,7 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dní pak 4,9% (pokud by jsme zahrnuli i vliv sezónnosti 5,6 %). Meziročně jsou tak tempa růstu průmyslové produkce kladná již po více než 5 let, což svědčí o solidním stavu průmyslu.
  • Trend vývoje průmyslové produkce zůstává pozitivní – i když došlo k mírnému poklesu trendové složky v posledních 2-3 měsících, bylo to primárně dáno vysokou základnou v předchozím roce a nižšími tempy růstu v některých z posledních měsíců v důsledku exogenních faktorů, například delších odstávek rafinérských kapacit (v listopadu např. pokles o 27% v sekci rafinérské zpracování ropy, zejména díky Unipetrolu).
  • Klíčová odvětví, jež za impozantním růstem průmyslu v posledních 5 letech stojí, rostly nadále – auta +21,2%, elektrické a optické přístroje +11,2 %, stroje +11,8 %.
  • Solidní stav průmyslu dokazuje i vývoj zaměstnanosti i platů v něm – zaměstnanost v průmyslu roste už více než dva roky, v listopadu meziročně přidala 14 tis. pracovních míst, nominální mzda vzrostla meziročně o 6,2%, což je (po úpravě o inflaci) mírně nad produktivitou.
  • Do budoucna očekáváme, že průmysl zůstane solidní (kolem 8% průměrně v roce 2008) – to je ovšem založeno na předpokladu, že v Evropské unii nedojde k dramatickému zpomalení (s čímž zatím např. automobilky nepočítají, protože podle posledních zpráv stále hledají další lidi). Pokud by tomu naopak tak bylo, pak by samozřejmě průmysl (který je z podstatné části orientován na export) zpomalil.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster