800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

09.01.2008

Bleskovka - Inflace v prosinci zrychlila na 5.4% y/y, důležitá bude inflace za leden

 

Inflace v prosinci dále zrychlila, důležitou bude na inflaci za leden

  • Česká inflace v posledním měsíci roku 2007 zrychlila na meziročních 5.4% (z listopadových 5.0%), dostala se tak již téměř 1.5 procentního bodu nad to, co ve své poslední prognóze z října čekala ČNB. My jsme dle týdenních šetření, která naznačovaly stagnaci nebo místy i mírný pokles, čekali neměnnost inflace.
  • Co se týče faktorů, které za růstem inflace stojí, je to v podstatě ohraná písnička – ceny potravin (vysoké dvouciferné růsty u čehokoliv z pšenice, u vajec, sýrů, mléka) a pohonných hmot (meziročně +12.0%), tabákových výrobků a alkoholu. Za globálním růstem těchto komodit je možné jako hypotézu stavět vliv rychle rostoucí Číny (potravinová inflace je i tam výrazná), tudíž by se v tom případě jednalo spíše o efekt globální.
  • Samozřejmě, je pravdou, že růst cen potravin v ČR je vyšší než v okolních krajinách (prosinec v Německu 0.7%, v ČR více než jednou tolik), což je možné dát do souvislosti s očekávaným růstem DPH. Důležitou v této souvislosti bude inflace za leden, kde by se mělo ukázat, jestli je většina růstu DPH již v cenách nebo jestli skutečně hrozí další růst cen.
  • Co se týče cen, které meziročně klesly, tam pozorujeme jak klasické věci jako elektronika a spotřebiče pro domácnost (sesun dolaru, kvalitativní pokrok) tak i některé druhy potravin (brambory -37,4 %). Ve všeobecnosti ale tedy žádné výrazné poptávkové inflační tlaky. Tento rok se nic takového taky čekat nedá, spotřeba by měla poklesnout v důsledku poklesu reálných mezd a v delším horizontu v důsledku možného zpomalení v Evropské unii.
  • Dopad na měnovú politiku? No, stále se jedná o nákladově taženou inflaci, nicméně je zřejmé, že rozdíl mezi predikcí ČNB a skutečností je vysoký (nyní již 1.5 p.b.). Obava o dopad na inflační očekávání bude jistě sehrávat svou roli (poslední vyjádření šéfa ČMKOS potvrzují, že některé z odborářů vyšší inflace překvapila), když si připočteme námi očekávané postupné oslabení CZK v H1 a novou prognózu v únoru, pak se hike v únoru čekat dá. Proti bude působit obava ze zpomalení v EU a stále silná koruna, která do zasedání oslabit ještě nemusí. Podle nás ale tento poslední údaj nahrává spíše dalšímu hiku.
  • Dopad na CZK? Posílení o cca 0.07 CZK.

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120

mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster