800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

17.12.2007

Maloobchodní tržby v říjnu – Vánoce přicházejí

  • Maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu vzrostly v říjnu o 7.6 % r/r (bez sezónního očištění se tržby zvýšily o 9.4%). Bez motoristického segmentu vzrostly reálně o 6.7 %. Motoristický segment přidal meziměsíčně reálných 2.8% (meziročně o 9.4%). To souvisí s množstvím vánočních akcií, které prodejci vozidel zpustili.
  • V celkových číslech se zrcadlí vliv Vánoc – ty mají náběh k tomu, aby se staly nejbohatšími za poměrně dlouhý čas. Nejvíce k celkovému růstu přispěly v říjnu specializované prodejny í s typicky vánočním zbožím jako jsou knihy, sportovní potřeby, PC, hodinky, klenoty, hračky apod. Druhý největší podíl na růstu měly specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku.
  • Nejrychleji rostly tržby v internetových prodejnách – zejména o Vánocích jsou tyto prodejné kanály využívány ve velké míře.
  • Prodej potravin stagnoval – v nominálním vyjádření sice spotřebitelé utratili o 9.3 % více peněz, reálně se ale prodeje potravin nezměnily.
  • Data jsou to nepřekvapivá – rychlý růst ekonomiky, mezd a zaměstnanosti se projevuje ve vyšší koupěschopnosti českých domácností. Obzvlášť v období Vánoc je tento vliv patrný. Pro nejbližší dva měsíce tedy můžeme očekávat podobné, i vyšší růsty (říjen není číslem 1 co se týče předvánočních nákupů).

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 


 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster