800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

11.12.2007

Průmysl po slabším září v říjnu opět naplno, díky autům

  • Průmyslová produkce v říjnu vzrostla meziročně 8.4% (pokud bychom vzali v potaz i jiný počet pracovních dní, pak byl růst 6.6 %), my jsme čekali růst jenom o 2% a trh čekal růst o 6.5%. Klíčovým pro růst bylo klasické trio odvětví – výroba dopravních prostředků, výroba optických a elektrických zařízení a výroba a opravy strojů. Všechna tato 3 odvětví rostly meziročně dvouciferným tempem.
  • A ten růst by byl ještě rychlejší, nebýt toho, že byla odstávka Unipetrolu (rafinérské zpracování ropy ubrala 1.3 procentního bodu z růstu), která způsobila, že odvětví výroba koksu a zpracování ropy dosáhlo jenom polovinu roku 2006. Nejvíce si oproti září (kdy byl celkový růst jenom 2 procenta) polepšila produkce vozidel (z 8 procentního na 20-procentní růst).
  • Tempa růstu jsou sice tento rok o něco nižší, než tomu bylo v roce 2006 (kdy byla i tempa růstu přes 15 % a v 8 měsících z 12 přes 10%), nicméně dramatické zpomalení to není. To by mohlo přinést až zpomalení v Evropské unii, které ale zatím neočekáváme. I do budoucna se dá očekávat výrazný vliv produkce aut (pak později s náběhem produkce Hyundai) a navazujících odvětví.
  • Mzdy v průmyslu vzrostly o nominálně o 9.3 %, hodinová mzda vzrostla o více než 6%, v obou případech je to mírně nad produktivitou práce (7.4% vs. 4.1%). To je zejména důsledkem růstu pracovníků (meziročně vzrostl o 1.1 %). Vzhledem k situaci na trhu práce se dá očekávat podobný vývoj i v příštích měsících, i když lednový balíček reforem by mohl rezervoár pracovníků rozšířit a tlak na trhu práce zmírnit.
  • Dopad: žádný, data z průmyslu nejsou tolik zajímavá pro trhy.


Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

 

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster