800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

10.12.2007

Česká inflace na rekordech aneb potraviny a paliva jedou!

ČR - Inflační rekord za rekordem aneb 6 let jsme tu vyšší inflaci neměli

  • Česká inflace láme rekord za rekordem. Tak si to proberme. Nejdřív hlavní číslo – 5% meziročně. Což je meziměsíčně téměř celé jedno procento (přesně 0.9%). A to tam ještě není reforma, která ty ceny dále zvedne v lednu.
  • Co za tím stojí ? No, tak, jak jsme předpokládaly, výlučně exogenní faktory - potraviny a paliva. Ceny (téměř všech druhů) potravin vzrostly o 4% meziměsíčně, což je nejvíce od ledna 1993. Ceny pohonných hmot vzrostly o téměř 3%, nafta dokonce o 6 procent, a byla tak nejdražší od počátku statistického sledování v roce 1969. Meziroční obrázek byl velice podobný, akorát ty meziroční růsty byly dvouciferné. Co se týče potravin, pozorujeme tak i v domácích poměrech fenomén globálního růstu jejich cen. Další tezí pro vysvětlení růstu cen může být i efekt „předzásobení se daní“ – prodejci zvedly ceny potravin již o vyšší DPH, která bude uvalena až od ledna, protože jim to silná kupní síla (prodejce čekají asi nejbohatší Vánoce) obyvatelstva dovoluje.
  • Klesly ceny vůbec něčeho? Ale jo – levnější než před rokem byly přístroje a spotřebiče pro domácnost (o téměř 2 %), dopravní prostředky a audiovizuální a fotografická zařízení. Na poptávkově taženou inflaci to tedy (znovu) nevypadá.
  • Co to pro nás znamená? Tedy, kromě toho, že musíme hlouběji sáhnout do kapes. No, samozřejmě, pro ČNB, která čekala inflaci v tomto měsíci na úrovni 3.9 %, je toto číslo silně pro-inflační faktor. Proti němu samozřejmě stojí silná koruna, která je také mimo predikci ČNB, a také podstatně (momentálně 26.07 za EUR oproti jejich prognóze kolem 27.30). Nemyslíme si, že tato inflace vyvolá reakci repo sazbou již teď v prosinci – listopadové prohlášení bylo dostatečně „nejasné“ na to, aby si Rada dala pokoj. Nicméně, náš hlavní scénář hiku až v dubnu je méně jistý – mrkneme, co na to náš model, a o případné změně se rychle dozvíte. Pro leden by pak kromě vysoké inflace mluvil i fakt, že bude nová prognóza. Pokud by se k tomu přidala slabší koruna, jejíž oslabení v prvním kvartále 2008, mohlo by být hotovo už v lednu.
  • K faktorem, jež by mohly inflaci v příštích měsících snížit, je i efekt poklesu cen ropy – čekáme jejich pokles 80 dolarům z rekordních úrovní kolem 100 (i když v lednu 2008 bude ten efekt asi slabší díky efektu báze, protože ceny ropy v lednu roku 2007 dosáhly lokální dno kolem 50 dolarů oproti prosincovým a listopadovým 60 USD).
  • Dopad : Koruna se posunula k 26.06 za EUR. 1Y swap poskočil o 8 bodů, na peněžním trhu se věci zatím moc nehnuly.
    Martin Lobotka
    Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: +420 224 995 192
fax: +420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

 

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster