800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

23.11.2015

Inovační barometr Erste Corporate Banking: Česká republika stojí na rozcestí

  • Inovační barometr ECB dlouhodobě sleduje inovační potenciál v České republice a EU
  • Nejlépe je na tom Dánsko, Česká republika je na 16. místě stejně jako vloni
  • K barometru je nově dostupná i vychytaná aplikace, která přehledně porovnává jednotlivé země a parametry

Inovační barometr Erste Corporate Banking se už od roku 2008 zaměřuje na sledování konkurenceschopnosti všech 28 států Evropské unie a inovativního charakteru jejich ekonomik. Jak si vede Česká republika? Z hlediska inovačního potenciálu patří naše země stále mezi „horší průměr“ Evropské unie, stejně jako v minulém roce zaujímá 16. místo. Kompletní report a nová aplikace, ve které je možné jednoduše srovnávat jednotlivé země a parametry, jsou k dispozici zde: http://www.erstecorporatebanking.cz/barometr/

„Pokud nechce Česká republika nadále zůstat jen výrobní ekonomikou na východě Evropy, čeká na ni velký úkol: musí zásadním způsobem zvýšit svůj inovační potenciál,“ řekl Jan Jedlička z EU Office České spořitelny. „Aby se naše země dotáhla na vysoko příjmové ekonomiky na severozápadě Evropské unie, je nutné zaměřit se na několik klíčových oblastí, kterými jsou inovace, výzkum a vývoj, informační společnost, znalostní ekonomiku a výrobky s vysokou přidanou hodnotou,“ doplnil Jan Jedlička.

Pro Českou republiku plynou z výsledků Inovačního barometru ECB tři hlavní závěry. Do oblasti výzkumu a vývoje investujeme dostatek peněz (téměř 2 % HDP, jsme na 10. místě v EU), ale nejsou využívány efektivně, neboť co do počtu reálně obchodovatelných výsledků, tedy patentů, patříme mezi silně podprůměrné země EU. Zatímco v ČR je přihlášeno přibližně 0,2 patentů na 1000 obyvatel, průměrem EU je pětinásobek. Je to dáno nižší účastí firem na výzkumu a vývoji i nízkou mírou spolupráce mezi státním sektorem, univerzitami a businessem.

V kategorii počtu absolventů technických oborů univerzit patříme mezi nadprůměrné země, což odpovídá průmyslové orientaci České republiky. Nicméně za posledních pět let počet absolventů technického univerzitního vzdělávání v relativním vyjádření bohužel klesá, a pokud tento trend bude pokračovat i do budoucna, hrozí prohloubení současné nerovnováhy na trhu práce v poptávce po kvalifikovaných inženýrech. Toto by mělo silně negativní dopad na naši průmyslově orientovanou ekonomiku.

Nejhorší výsledky měla Česká republika v subukazateli „objem investic fondů zahraničního kapitálu do start-up společností“. To znamená, že dobré myšlenky mají problém získat financování rizikovým kapitálem. Cestou ke zlepšení může být například využití potenciálu EU fondů, které lze kromě nenávratných dotací upotřebit i na venture kapitálové investice.

Zdroj: EU Office ČS, vlastní kalkulace
Pro podrobnosti si prosím neváhejte přečíst kompletní zprávu, která je k dispozici zde.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Kristýna Havligerová
Tisková mluvčí FSČS
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz
Klára Pačesová
Tiskové centrum FSČS
 


PDF verze tiskové zprávy [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Facebook České spořitelny Twitter YouTube

Kurzovní lístky

Aktuální k: 9.12.2016
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,040 + 0,04%
USD 25,424 + 1,06%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster