800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

08.11.2007

CPI, průmysl a nezaměstnanost z ČR – potraviny ženou inflaci nahoru, trh práce napjatý

 • (CPI) CPI vykázalo říjnu nejvyšší meziroční růst od počátku roku 2002 – meziroční růst spotřebitelských cen byl 4.0%, meziměsíčně pak taky hodně vysokých 6 desetinek procenta.
 • Jak meziroční tak meziměsíční růst mají společného jmenovatele – ceny potravin. Globální tlak na růst cen potravin se projevil v dvouciferných meziměsíčních (!) nárůstech u cen mléka a másla (téměř 15%) a mouky (12%). Co se týče nákladů na bydlení, tam vzrostl jak plyn, tak tuhé paliva.
 • V meziročním porovnání došlo taky k vysokému růstu u potravin ( ty minulý rok překvapily pomalejším než očekávaným růstem) – máslo +35%, trvanlivé mléko +40%, mouka +42%. Celý oddíl pak +1.2% Bydlení v bytech s regulovaným nájemným poskočilo o 17% , elektřina, plyn i voda se přidaly. Tabák a alkohol zůstávají meziroční klasikou – tabák + 28%.
 • Ceny, co meziročně klesaly, byste museli hledat lupou – paří k nim audiovizuální technika, dopravní technika a spotřebiče pro domácnost. S největší pravděpodobností se v těchto poklesech zrcadlí silnější koruna.
 • Je vidět, že všechna zvýšení cen se koncentrují spíše do nákladových šoků – ceny zboží, jež se relativně více poptává v situaci rychle rostoucí ekonomiky (luxusnější tovary typu auta nebo elektronika) díky posilující koruně nerostou. Typicky poptávková inflace tak zůstává utlumena.
 • Potraviny byly prvním ze šoků, jež ekonomika před koncem roka dostala - od počátku roku 2008 dostane od zákonodárců další dárek v podobě vyšších daní. Na vyšší meziroční inflaci si tak budeme muset zvyknout – pro příští rok čekáme v průměru 5.2%. Rizikem pro měnovou politiku zůstává přetavení vyšší inflace do vyšších mezd – zatím jsou odboráři v klidu, i když to riziko do budoucna existuje, zejména v situaci, kdy produktivita v průmyslu i službách klesá.
 • Z hlediska měnové inflace je možné brát tento růst jako něco, co může psychologicky působit na Bankovní radu ve směru preventivního zvýšení sazeb. Toto riziko by bylo ještě vypuklejší v případě, že by oslabila CZK směrem k 27.30, což je zhruba kurz, který odhadujeme, že má ČNB v prognóze.
 • (Průmyslová produkce) Meziročně vzrostla průmyslová produkce v září o slabých 1.2%, tradičně díky produkci optických a elektrických přístrojů, vozidel a strojů.
 • Podstatnějším než samotné tempo růstu byl rozšiřující se nepoměr mezi hodinovou produktivitou a hodinovým růstem mzdy – 9.4% vs. 4.2% (v srpnu to bylo 7.8% vs. 6%).To je jistě důsledkem napjaté situace na trhu práce, kdy je problém kvalifikované dělníky nalézt. Zhoršující se situace na trhu práce hrozí do budoucna ještě více rozevřít nůžky mezi produktivitou a mzdou, s rizikem pro inflaci.
 • (Nezaměstnanost) V říjnu jsme zaznamenali další pokles nezaměstnanosti, registrovaná míra činila 5.8%, zatímco před rokem to bylo 7.4%.
 • Volných pracovních míst bylo 144 tisíc (o 42 tis. víc než před rokem), oproti nim stálo 349 tis. nezaměstnaných (o 91 tisíc méně než před rokem). Z těchto čísel z i meziroční dynamiky je vidno, že trh práce je stále více napjatý – k tomu je ještě nutno přičíst strukturální nesoulad mezi nezaměstnanými (nízké vzdělání, dlouhodobě nezaměstnaní) a poptávkou firem. Rychlý růst mezd v sousedních státech (Polsko, Slovensko) způsobuje zpomalující se přírůstek pracovníků z těchto krajin.


Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster