800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

31.03.2015

Česká spořitelna podepsala s Evropským investičním fondem smlouvu o zárukách na poskytování úvěrů českým firmám a podnikatelům

  • Nová smlouva umožňuje České spořitelně poskytnout finanční prostředky českým firmám na inovace v celkové výši 2,8 mld. Kč (100 mil. Eur) po dobu příštích dvou let.
  • Podpora ze strany EU je zaměřena ke zlepšení přístupu k dluhovému financování pro inovativní malé a střední podniky a malé společnosti se střední kapitalizací.
  • V předchozích dvou letech Česká spořitelna poskytla českým firmám s garancí Evropského investičního fondu úvěry ve výši 2 mld. Kč.

Evropský investiční fond (EIF) a Česká spořitelna podepsaly smlouvu o navýšení půjček malým a středním podnikům (SME) a malým společnostem se střední kapitalizací v rámci evropské iniciativy InnovFin (EU Finance for Innovators). Nová smlouva umožňuje České spořitelně poskytnout finanční prostředky českým firmám na inovace v celkové výši 2,8 mld. Kč (100 mil. Eur) po dobu příštích dvou let. Záruku poskytne Evropský investiční fond v rámci evropského rámcového programu pro výzkum a inovace Horizon 2020. Smlouva umožní České spořitelně nabídnout středním i větším českým firmám a podnikatelům finanční prostředky pro financování výzkumu, vývoje a inovací.  První úvěry s garancemi EIF Česká spořitelna začala poskytovat již v roce 2004. Kromě toho od té doby poskytla českým firmám 1050 mil. Eur zvýhodněných úvěrů (Global Loans) od Evropské investiční banky (EIB), což z České spořitelny dělá nejvýznamnějšího partnera EIB ve střední Evropě. 

„Z podpisu smlouvy o záruce InnovFin SME s Českou spořitelnou mám upřímnou radost. Už v předchozím společném programu na sdílení rizik (Risk Sharing Instrument - RSI) banka podpořila řadu společností. Jsem přesvědčen, že díky nové iniciativě bude ještě více inovativních společností moci v příštích dvou letech využít tyto finanční prostředky,“ okomentoval podpis smlouvy Vincent Van Steensel, ředitel portfolia záruk EIF.

“Spolupráce s EIF si velmi vážíme a máme s ní jen tu nejlepší zkušenost. Úvěry s garancí EIF pomohou konkrétním inovativním projektům našich klientů z řad malých a středních podniků. Už v roce 2012 jsme s EIF podepsali garanční linku, díky které jsme poskytli malým a středním podnikům úvěry v objemu 2 mld. Kč,“ uvedl Ladislav Dvořák, manažer strategických projektů České spořitelny.

EIF prostřednictvím České spořitelny v rámci programu na sdílení rizik poskytne úvěry inovativním společnostem působícím především ve výrobním nebo energetickém sektoru. EIF podporuje vybrané banky, aby poskytovaly úvěry ve výši 25 tis. až 7,5 mil. EUR (600 tis. až 190 mil. Kč) malým a středním podnikům, které se zabývají výzkumem, rozvojem nebo inovacemi a které potřebují finance pro své investice a/nebo provozní kapitál. Banky jsou vybírány Evropským investičním fondem v rámci programu Evropské komise Horizon 2020 (spuštěn 1. ledna 2014). Během následujících šesti let tak Evropská unie bude investovat téměř 80 mld. Eur do výzkumných a inovačních projektů na podporu evropské ekonomické konkurenceschopnosti a za účelem rozšíření hranic lidských znalostí. Výzkumný rozpočet EU je zaměřen zejména na zlepšování každodenního života v oblasti zdravotnictví, životního prostředí, dopravy, potravin nebo energií.

 

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Kristýna Havligerová
Tisková mluvčí ČS
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz
Marek Pšeničný
Tiskové centrum ČS


PDF verze tiskové zprávy [nové okno]

 

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.9.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,040 - -0,12%
USD 21,741 - -0,61%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster