800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

18.10.2007

Maloobchodní tržby v srpnu

  • Sezónně očištěné tržby v maloobchodu (bez aut) vzrostly v srpnu meziměsíčně o 0.3 %, meziročně byl pak růst 7.2 %, s motoristickým segmentem pak ještě o desetinku více.
  • Nejhorší výsledek tenhle rok zaznamenaly v srpnu nepotravinářské výrobky – jejich růst byl „jenom“ sezónně neočištěných 7.9 %, naopak, potraviny vzrostly o 5.4 %. Zpomalení prodejů nepotravinářských produktů se podepsalo pod nižší dynamikou celkových tržeb.
  • Podle nás se nejedná o žádný zásadní zlom, spíše jenom o technické zpomalení. Proto vidíme dva důvodz. Jednak se patrně domácnosti připravují na Vánoce (a tudíž mají tendenci přesouvat nákupy luxusnějších věcí směrem k zimě), tuto teorii podporuje i očekávané zlevnění bílé techniky, jež se váže na slábnoucí dolar a jež už někteří prodejci v médiích ohlásili. Druhým důvodem pro slabší prodeje nepotravinářských produktů v srpnu je možno hledat i v tom,že srpen je měsíc dovolených.
  • Výhled pro měnovou politiku zůstává neměnný – čekáme růst sazeb v lednu, rizikem zůstává v říjnu zveřejňována inflační prognóze, která by mohla Radu přesvědčit o potřebě zvyšování sazeb již nyní.

 

Martin Lobotka

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně, 1, Praha 1, 113 98
Tel: (+420) 224 995 192
fax.: +420 224 995 120
mlobotka@csas.cz

 

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster