800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

12.10.2007

Průmyslová produkce ČR v srpnu

  • Průmyslová výroba vzrostla v srpnu meziročně nejnižším tempem od počátku roku, růst 5.5 %, po očištění o sezónní vlivy dokonce o 6.6 %. Toto nejnižší tempo je částečně v důsledku čerpáním dovolené v srpnu.
  • Tradičně jsou za růstem průmyslové produkce výroba dopravních prostředků a výroba elektrických a optických zařízení.
  • Průměrná měsíční nominální mzda vykázala v srpnu růst o 7.2 %, průměrná hodinová mzda byla vyšší o 7,8 %. Na druhé straně, produktivita práce v průmyslu vzrostla o 4,7 %, hodinová produktivita byla vyšší o 6,0 %. Z průmyslu tedy zatím inflační tlaky nepřicházejí, i když je patrné, že se mezera mezi produktivitou a mzdovým růstem uzavírá. Napětí na trhu práce (a požadavky odborářů, kteří právě začínají vyjednávat o růstu platů pro příští rok) tyto tendence bude dále zvyšovat.
  • Průmysl zůstane růstový i po zbytek letošního roku a i v roce 2008 (čekáme růst o 7.7 %), uzavírání mezery mezi mzdami a produktivitou z titulu realizace vyšší vyjednávací síly zaměstnanců může být důvodem pro vyšší akceleraci mzdových požadavků, na co by musela reagovat i ČNB (V. Tomšík se již zmínil, že pro jeho pokojný spánek je limitem 7 % růst mezd meziročně).

Analyst: Martin Lobotka
Tel: (+420) 224 995 192
mlobotka@csas.cz

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster