800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

08.10.2007

CPI, obchodní bilance a nezaměstnanost

CPI inflace: 2.8% y/y (trh 2.9%, ČS 2.8%)
Obchodní bilance: -0.6 mld CZK (trh 1.1, ČS 1.1)
Nezaměstnanost: 6.2% (trh 6.3%, ČS 6.3%)

  • CPI inflace: ceny v září poklesly o 0,3%, ale méně než loni, proto se meziroční inflace vyhoupla na 2,8%. Za růstem meziroční inflace stojí především nižší sezónní pokles cen rekreací (příspěvek -0,3pb vs. -0,6pb loni, souvisí se změnou koše). Dále klesaly ceny benzínu, naopak rostly ceny paliv (blížící se zima). Do konce roku očekáváme akceleraci y/y inflace nad 3,5%, ale zase především díky plynu, ropě a potravinám.
  • Dopad: Nejzajímavějším číslem byla inflace, resp. centrální bankou nejvíce sledovaná její část, tzv. poptávková inflace. Ta nerostla, ale stagnovala a od počátku roku nevykazuje přesvědčivý rostoucí trend. Po jestřábí exhibici začala ČNB od července se sílícím důrazem uvádět, že protiinflačním rizikem je právě vývoj poptávkové inflace. Neboli, za růstem inflace jsou potraviny, benzín, cigarety a další nabídkové faktory, ale poptávka stále nikoliv. K tomu připočtěme o cca 80ha silnější kurz než čekala ČNB: jestřábí argumentace dostává jednu jednu trhlinu vedle druhé. Trh v průběhu posledních týdnů přehodnotil krátký konec dolů směrem k naší prognóze, proto další pokles je již omezený.
  • Obchodní bilance: v srpnu skončila obchodní bilance červenou nulou. 12M saldo je na 68 mld., za celý rok čekáme 70 mld., negativně na vývoj přebytku začne působit sílící koruna a vysoké ceny ropy. Další významnou akceleraci přebytku očekáváme až s rozjezdem Hyundai (2010).
  • Nezaměstnanost: poklesla na 6,2%, za poklesem stojí především (sezónní) nástup absolventů škol po "prázdninách" do zaměstnání. Celková nezaměstnanost klesá o 1,6pb y/y, díky rozjeté ekonomice. Ale právě trh práce bude postupně podvazovat další růst ekonomiky, protože na trhu začínají chybět "správní" pracovníci = nabídka práce neodpovídá poptávce, což bude tlačit na růst reálných mezd, snižovat ziskovost podniků a tím pádem omezovat růst investic a výroby. Počet volných pracovních míst na 137tisících je tak sice rekordní, ale právě díky tomu, že chybějí lidi.

    David Navrátil
    Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 439
fax: + 420 224 995 120
mob.: + 420 724 249 366

dnavratil@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster